XIV MARSZ PAMIĘCI IM. JANA STOLARZA EDYCJA 2025
Oświęcim - Wodzisław Śląski
wraz z odcinkiem Żory-Wodzisław Śląski
WIADOMOŚCI I KOMUNIKATY
Marsz przypadnie w 80. rocznicę ewakuacji więźniów oświęcimskich z KL Auschwitz do Wodzisławia Śląskiego (Loslau). W ramach 80. rocznicy marszu śmierci - zamierzamy wspólnie z powiatami, gminami i instytucjami uczcić pamięć tego tragicznego wydarzenia.
Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych.
Początek Marszu Pamięci: 16 stycznia 2025 Oświęcim (KL Auschwitz)
Koniec Marszu Pamięci: 19 stycznia 2023 Wodzisław Śląski (Muzeum)
Przemarsz będzie odbywał się mniej więcej w ciągu Drogi Wojewódzkiej nr 933. Opis przebiegu Marszu Pamięci znajduje się tutaj (link)
Informacje podajemy także na profilu facebookowym Marszu Pamięci (link)
WIĘCEJ INFORMACJI NIEBAWEM!
ZAPRASZAMY do WSPÓŁPRACY
21.01.2024 Czwarty dzień XIII edycji Marszu Pamięci
odcinek Jastrzębie - Wodzisław Śląski ok. 18 km.
Trzeci dzień rozpoczął uroczystościami się od wizyty przy pomniku ofiar Marszu Śmierci w Jastrzębiu-Zdroju. Następnie uroczystości odbyły się w Mszanie, skąd piechurzy udali się do Wodzisławia Śląskiego. Pierwsze uroczystości w tym mieście miały miejsce na cmentarzu przy ul. Jodłowej (Wilchwy), następnie ulicami Wodzisławia Śląskiego przeszliśmy na Piaskową Górę, gdzie miały miejsce główne uroczystości miejskie. Oprócz naszych członków Roberta Furtaka, Kazimierza Mroczka i Piotra Hojki, w uroczystościach tych brały udział władze miasta, muzealnicy i mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego. Następnie udano się starą brukowaną drogą na dworzec kolejowy, gdzie kwiaty i znicze złożono pod tablicą pamiątkową, a wcześniej prezes TMZW przypomniał historię tego miejsca. Na koniec Marszu Pamięci udano się jeszcze pod tablicę pamiątkową na ulicy Michalskiego, gdzie rozstrzelano 11 więźniów. Zakończenie Marszu Pamięci miało miejsce w Pałacu Dietrichsteinów, gdzie uczestnicy Marszu Pamieci podzielili się swoimi refleksjami, a następnie miał miejsce wernisaż wystawy Tomasza Przybylskiego pt. "Przeżyliśmy Gross Rosen".
Szczególne podziękowania należą się dla organizatorów: Roberta Furtaka, Tadeusza Lorentza, Sławomira Gaca, Zbigniewa Bubaka oraz pozostałych uczestników całego odcinka Marszu Pamięci: Bogumiły Adamek, Marzeny Smiatek, Moniki Mrozek, Witolda Biernackiego, Pawła Mrozka, Andrzeja Kani, Rafała Plewni i Władysława Gaska oraz Stowarzyszeń Sokoła Radlin i Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej i wszystkich osób oraz Instytucji, które wsparły Marsz Pamięci.
20.01.2024 Trzeci dzień XIII edycji Marszu Pamięci
odcinek Studzionka - Jastrzębie ok. 18 km.
Trzeci dzień XIII Marszu Pamięci im. Jana Stolarza rozpoczęła Msza Święta w intencji Ofiar marszu śmierci raz zmarłych uczestników rajdu, która została odprawiona w koście Studzionce. Po nabożeństwie miała miejsce uroczystość przy grobie na miejscowym cmentarzu, a grup piechurów – po spotkaniu z mieszkańcami – udała się w kierunku Pawłowic. Tutaj zorganizowano uroczystości przy miejscowej mogile Ofiar wydarzeń ze stycznia 1945 roku, a przedstawiciele władz samorządowych i młodzieży poprowadzili piechurów do granicy z miastem Jastrzębie –Zdrój w sołectwie Bzie. Uroczystości odbyły się tutaj przy pomniku na głównym trakcie, a także przy grobie na miejscowym cmentarzu. Później grupa udała się w kierunku kościoła p.w. św. Katarzyny w Jastrzębiu – Zdroju, aby oddać cześć pomordowanym i wziąć udział w Mszy Świętej, która była odprawiana również ku czci Ofiar ewakuacji obozu KL Auschwitz – Birkenau. Późnym wieczorem uczestnicy rajdu udali się na nocleg w miejscowej szkole sportowej.
19.01.2024 Drugi dzień XIII edycji Marszu Pamięci
odcinek Miedźna - Studzionka ok. 24 km.
19 stycznia 2024 roku, w Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Miedźnej, odbyła się uroczysta prelekcja dotycząca 79. rocznicy tragicznej ewakuacji więźniów KL Auschwitz – Birkenau. Uroczystości rozpoczęli uczniowie, którzy przygotowali specjalną akademię, podczas której przedstawiono ważne fakty dotyczące marszu śmierci ze stycznia 1945 r., a także rys historyczny przedsięwzięcia, którego pomysłodawcą był Jan Stolarz. W imieniu grupy piechurów głos zabierali Robert Furtak i Zbigniew Bubak, którzy w sugestywny sposób przedstawili uczniom z klas 4 – 8 tematykę wydarzeń sprzed lat. Po apelu społeczność szkolna, zaproszeni goście i uczestnicy XIII Marszu Pamięci udali się na miejscowy cmentarz, aby przy grobie Ofiar marszu śmierci oddać hołd zamordowanym w tej okolicy podczas marszu ewakuacyjnego. Młodzież szkolna towarzyszyła piechurom w dalszym marszu aż do drogi prowadzącej w kierunku Pszczyny. W Ćwiklicach uczestnicy marszu spotkali się obok pomnika, który mieści się przy budynku Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Września, z uczniami najstarszych klas, którym towarzyszyli wychowawcy oraz dyrektor. Była okazja zaplanować wspólne działania na dalsze lata, ale przede wszystkim połączyć się we wspólnej modlitwie i refleksji ku czci Ofiar II wojny światowej, marszu śmierci, a także obozów koncentracyjnych. W Pszczynie uczestnicy XIII Marszu Pamięci zatrzymali się przy tablicy pamięci, która znajduje się przybranie stadionu na ul. Bogedeina, a później udali się na cmentarz św. Krzyża przy ul. Wodzisławskiej. Oddano tutaj cześć Ofiarom marszu śmierci przy miejscowej zbiorowej mogile, a uwagę wszystkich zwróciła tablica upamiętniająca Ireneusza Rowińskiego, który zmarł na trasie marszu śmierci w wieku… 9 dni… Podobno „Irek nigdy nie płakał”, a mama – pani Leokadia Rowińska - pochowała Jego zwłoki w pudełku po makaronie… Grupa uczestników rajdu zatrzymała się również przy kościele p.w. św. Maksymiliana Kolbe w Porębie, gdzie mieści się również sugestywna i ciekawa rzeźba przedstawiająca wspomnianą postać. W Brzeźcach piechurzy spotkali się przy grobie Ofiar marszu śmierci z przedstawicielami społeczności lokalnej oraz delegacją mieszkańców Studzionki. Udało się tutaj zdobyć bardzo interesujące informacje na temat wydarzeń w czasów II wojny światowej oraz mniej znanych faktów z życiorysów miejscowych Bohaterów tamtych dni… Wieczorem uczestnicy XIII Marszu Pamięci im. Jana Stolarza dotarli do Studzionki, gdzie udali się na nocleg w prywatnych domach. Za gościnę – tak jest od pierwszej edycji rajdu – serdecznie dziękujemy mieszkańcom wspomnianej miejscowości.
18.01.2024 Pierwszy dzień XIII edycji Marszu Pamięci
odcinek Oświęcim - Miedźna ok. 20 km.
Inauguracja XIII Marszu Pamięci im. Jana Stolarza miała miejsce w dniu 18 stycznia 2024 roku. Uczestnicy spotkali się przez wejściem na teren Muzeum Obozu KL Auschwitz – Birkenau i o godzinie 9.15 przemaszerowali pod Ścianę Śmierci. Robert Furtak – członek TMZW i komandor Marszu Pamięci – przedstawił krótki rys historyczny dotyczący dziejów obozu, a także ewakuacji więźniów w styczniu 1945 roku. Później zapalono znicz i modlitwą oraz minutą ciszy oddano cześć wszystkim Ofiarom tego miejsca, a także marszu śmierci. Po uroczystościach na terenie muzeum grupa udała się w rejon miejsca, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła pierwszych ofiar marszu śmierci, a także zmarłych w ostatnich dniach funkcjonowania obozu (jest to tzw. mały cmentarzyk). Po uroczystości omówiono tutaj kwestie organizacyjne i piechurzy ruszyli w kierunku miejscowości Brzeszcze. We wspomnianej miejscowości grupa zatrzymała się przy mogile 18 ofiar ewakuacji, grobie więźniarki Sabiny Talar, a także miejscu pochówku dzieci, których matki również przebywały wcześniej w KL Auschwitz. W każdym miejscu zapalono znicze i odmówiono modlitwy. Po wizycie na cmentarzu w Brzeszczach grupa skierowała się w kierunku Jawiszowic, aby zatrzymać się w miejscu funkcjonowania dawnego podobozu KL Auschwitz – Jawischowitz przy aktualnej ul. Dworcowej. Po oddaniu hołdu pomordowanym uczestnicy podzielili się refleksjami dotyczącymi historii bliskich. Warto nadmienić, że od pierwszego dnia marszu, jego uczestniczka – Monika Mrozek z Mszany – deklamowała utwory poetyckie nawiązujące do tematyki rajdu. Po wizycie w Jawiszowicach piechurzy ruszyli w kierunku Miedźnej, a ok. godz. 17.20 pojawili się w miejscowej Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich, która stanowiła bazę noclegową po pierwszym dniu marszu.
XIII MARSZ PAMIĘCI IM. JANA STOLARZA EDYCJA 2024
Oświęcim - Wodzisław Śląski
WIADOMOŚCI I KOMUNIKAT
oraz
RELACJA
Początek Marszu Pamięci: 18 stycznia 2024 Oświęcim (KL Auschwitz)
Koniec Marszu Pamięci: 21 stycznia 2024 Wodzisław Śląski (Muzeum)
Przemarsz będzie odbywał się mniej więcej w ciągu Drogi Wojewódzkiej nr 933. W pierwszym dniu uczestnicy pokonają około 20 km Drugiego dnia około 24 km. Trzeciego i czwartego dnia do pokonania będzie około 18 km. We wszystkie cztery dni piechurzy pokonają blisko 80 km.
Kulminacyjne uroczystości będą miały miejsce 21 grudnia 2024 około godziny 12:15 na cmentarzu przy ul. Ofiar Oświęcimskich na Piaskowej Górze w Wodzisławiu Śląskim, gdzie uczestnicy marszu pamięci, władze miasta, muzealnicy oraz członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej i mieszkańcy uczczą pamięć ofiar ewakuacji KL Auschwitz.
Informacje podajemy także na profilu facebookowym Marszu Pamięci (link)
Planowane punkty i uroczystości na trasie przemarszu
oraz orientacyjne godziny
19 stycznia 2024:
Miedźna, Ćwiklice, Pszczyna, Poręba,
Brzeźce, Studzionka:
- 9:00 – prelekcja na temat Marszu Pamięci na terenie szkoły w Miedźnej
- 9:45 – uroczystość przy mogile Ofiar Marszu Śmierci w Miedźnej
- 10:15 – wymarsz na trasę (w kierunku Pszczyny)
- 11:15 – uroczystość pod pomnikiem przy ul. Męczenników Oświęcimskich obok szkoły w Ćwiklicach
- 12:00 – uroczystość pod tablicą pamięci przy bramie stadionu na ul. Bogedeina w Pszczynie
- 12:30 – uroczystość przy mogile Ofiar Marszu Śmierci na cmentarzu św. Krzyża przy ul. Wodzisławskiej w Pszczynie
-13:30 – wizyta pod pomnikiem św. Maksymiliana Kolbe przy kościele w Porębie
-15:00 – uroczystość przy mogile Ofiar Marszu Śmierci w Brzeźcach
- 17:00 – wizyta przy mogile Ofiar Marszu Śmierci na cmentarzu w Studzionce
- 8:00 – Msza Święta intencji Ofiar Marszu Śmierci w kościele w Studzionce
- 9:00 – uroczystość przy mogile Ofiar Marszu Śmierci na cmentarzu w Studzionce
- 9:45 – wymarsz na trasę (w kierunku Pawłowic)
- 11:30 – uroczystość przy mogile Ofiar Marszu Śmierci na cmentarzu w Pawłowicach
- 13:00 – uroczystość przy pomniku na granicy pomiędzy Pawłowicami i Jastrzębiem (Bzie)
- 14:00 – uroczystość przy mogile Ofiar Marszu Śmierci na cmentarzu w Bziu
- 16:30 – uroczystość pod pomnikiem Ofiar Marszu Śmierci przy kościele św. Katarzyny w Jastrzębiu
UWAGA !!!
Możesz dołączyć i uczestniczyć w całości lub wybranych fragmentach trasy lub odwiedzeniu miejsc pamięci - masz pytania zadzwoń - 666 366 995.
Podane wyżej godziny mają charakter wyłącznie informacyjny.
22.01.2023 Czwarty dzień Marszu Pamięci
- odcinek Jastrzębie-Wodzisław Śląski:
21.01.2023 Trzeci dzień Marszu Pamięci
- odcinek Studzionka-Jastrzębie:
20.01.2023 Drugi dzień Marszu Pamięci
- odcinek Miedźna - Studzionka:
19.01.2023 Pierwszy dzień Marszu Pamięci
- odcinek Oświęcim-Miedźna:
INFORMACJE KONTAKTOWE
KOMANDOR MARSZU PAMIĘCI:
Robert Furtak
(TMZW) (tel. 666 366 995)
ZASTĘPCA KOMANDORA:
Tadeusz Lorentz
(Sokół Radlin)
XII MARSZ PAMIĘCI IM. JANA STOLARZA EDYCJA 2023
Oświęcim - Wodzisław Śląski
WIADOMOŚCI I KOMUNIKATY
Początek Marszu Pamięci: 19 stycznia 2023 Oświęcim (KL Auschwitz)
Koniec Marszu Pamięci: 22 stycznia 2023 Wodzisław Śląski (Muzeum)
Przemarsz będzie odbywał się mniej więcej w ciągu Drogi Wojewódzkiej nr 933. Opis przebiegu Marszu Pamięci znajduje się tutaj (link)
Informacje podajemy także na profilu facebookowym Marszu Pamięci (link)
Planowane punkty i uroczystości na trasie przemarszu
oraz orientacyjne godziny
19 stycznia 2023 (czwartek):
09:00 Oświęcim (obóz KL Auschwitz)
Brzeszcze (cmentarz)
Jawiszowice (podobóz)
Ćwiklice (cmentarz)
Miedźna (cmentarz) (nocleg)
20 stycznia 2023 (piątek):
09:00 Miedźna
11:30 Pszczyna (tablica pamiątkowa)
Pszczyna (cmentarz)
Poręba (p.w. Świętego Maksymiliana Kolbe)
Brzeźce (mogiła)
Studzionka (cmentarz) (nocleg)
21 stycznia 2023 (sobota):
09:30 Studzionka
11:00 Pawłowice (cmentarz)
Bzie (cmentarz)
16:00 Jastrzębie (kościół św. Katarzyny i mogiła Ofiar „Marszu Śmierci”)
ponadto:
09:00 Wodzisław Śląski (msza święta w parafii WNMP przy Rynku)
22 stycznia 2023 (niedziela):
08:00 Jastrzębie-Zdrój (park zdrojowy-pomnik)
10:00 Mszana (cmentarz parafialny)
11:00 Wilchwy (cmentarz Jodłowa)
12:00 Wodzisław Śląski (Piaskowa Góra)
12:30 Wodzisław Śląski (PKP - dworzec kolejowy tablica)
12:45 Wodzisław Śląski (tablica ul. Michalskiego)
14:30 Wodzisław Śląski (Muzeum - część artystyczna)
15:00 Wodzisław Śląski (Muzeum - część historyczna)
16:15 Wodzisław Śląski (Muzeum - projekcja filmu "Dopisani do listy Schindlera")
* Podane godziny są orientacyjne
"MARSZ PAMIĘCI"
Oświęcim-Wodzisław Śląski
imienia Jana Stolarza
O "Marszu Pamięci"
Od 2012 roku każdego stycznia (po 17 stycznia (tego dnia w 1945 roku pierwsza grupa więźniów oświęcimskich została skierowana na trasę ewakuacyjną), rozpoczyna się Marsz Pamięci, którego trasa prowadzi z Oświęcimia, a szlak znaczą miejsca pamięci związane z ofiarami tragicznej ewakuacji KL Auschwitz – Birkenau ze stycznia 1945 roku.
Pomysłodawcą przedsięwzięcia był nieżyjący już Jan Stolarz, który pod koniec 2011 roku zaproponował chętnym piesze przebycie trasy „Marszu Śmierci” więźniów oświęcimskich.
Pierwsze edycje to dwu- lub trzydniowe rajdy, ale z czasem – ze względu na wiek większości uczestników – zdecydowano, że „Marsz Pamięci” przyjmie postać czterodniowej wędrówki pieszej z noclegami w Miedźnej, Studzionce oraz Jastrzębiu – Zdroju.
W latach 2020 – 2021 - ze względu na sytuację pandemiczną - przedsięwzięcie przekształcono na rajd samochodowy, choć niżej podpisany każdorazowo udawał się na trasę z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego również pieszo (najpierw samotnie, a w 2022 roku wraz z kolegą z grupy skupionej wokół Janka Stolarza – Władysławem Gaskiem). W styczniu 2023 r. powrócono do tradycyjnej formy przemarszów.
W styczniu 2024 roku grupa piechurów ponownie wyruszy na trasę pieszo, a organizacji „Marszu Pamięci” podjęli się Robert Furtak – członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej oraz Tadeusz Lorenz z ramienia „Sokoła” Radlin.
Chcesz dołączyć do nas i uczestniczyć w Marszu Pamięci na całości lub części trasy
zadzwoń: 666 366 995.