Dyplom i Złota Odznaka Honorowa
"Za Zasługi dla Województwa Śląskiego",
którą otrzymało
Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej
w 2021 roku.
HISTORIA TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW ZIEMI WODZISŁAWSKIEJ OD 1991 R.
Działania organizacyjne i statutowe TMZW.
Zmiany ustrojowe jakie nastąpiły w Polsce spowodowały uwolnienie organizacji społecznych spod kurateli państwa. W Wodzisławiu Śląskim po latach stagnacji postanowiono reaktywować powstałe w roku 1966 Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. Organizacja po utworzeniu tzw. Wielkiego Wodzisławia w roku 1975 nosiła nazwę Towarzystwo Miłośników Wodzisławia Śląskiego. Do pierwotnej nazwy powrócono w roku 1994. Na zebraniu sprawozdawczym w wodzisławskim Pałacu Ślubów dnia 7 kwietnia 1994 roku podjęto jednomyślnie uchwałę do powrotu do pierwotnej nazwy Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. Wówczas też przyjęto na członka zbiorowego- Harcerski Krąg Seniora w Radlinie. Na początku roku 1991 ukonstytuowały się nowe władze stowarzyszenia. Funkcje prezesa powierzono Kazimierzowi Cichemu, a wiceprezesem został Lech Litwora. To z jego inicjatywy ówczesnego wiceprezydenta miasta, postanowiono wznowić działalność Towarzystwa. K. Cichy i L. Litwora pełnili te funkcje do 2019 r. Od 2019 r. prezesem TMZW jest Piotr Hojka. W 2019 r. oprócz prezesa Piotra Hojki w skład Zarządu TMZW weszli również: Kazimierz Mroczek - sekretarz, Rafał Nicpoń - skarbnik oraz członkowie Zarządu: Maria Kopsztajn, Piotr Solis, Krzysztof Witosz. W 2024 r. wybrano nowy Zarząd w składzie: Prezes: Piotr Hojka, wiceprezes: Rafał Nicpoń, Sekretarz: Krzysztof Witosz, oraz członkowie Zarządu: Robert Furtak, Kazimierz Mroczek i Piotr Sidor.
W roku 1993 podczas zebrania sprawozdawczo – wyborczego sekretarzem TMZW wybrano Henrykę Heliosz. Praca w stowarzyszeniu opiera się na wolontariacie i organizacja nie uzyskuje żadnych dotacji do swej działalności.Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej ma swój hymn, a jest to też hymn miasta - „Wodzisławską ziemię poznaj”. Słowa napisał znany regionalista z Radlina, Błażej Adamczyk, a muzykę Jan Szczepańczyk, w roku 1978. Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej wielką wagę przywiązuje do działań proekologicznych. W dniach od 1 do 7 maja 1993 roku zorganizowano w mieście „Eko-tydzień”. W ramach akcji „Każdy uczeń ma swoje drzewko” dostarczono w roku 1995 do szkół sadzonki drzewek. Rok wcześniej miasto przekazało szkołom sprzęt ogrodniczy. Na jesieni roku 1996 przed siedzibą organizacji na wodzisławskim Rynku, ustawiono, w celach edukacyjnych drzewko ekologiczne na którym umieszczano hasła promujące ochronę środowiska. Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej zostało też członkiem Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Katowicach. Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej ustanowiło w roku 1996 medal pamiątkowy „Za zasługi dla Miasta”, wręczane dobrodziejom organizacji. Jako pierwszy medal otrzymała 12 września 1996 roku firma wodzisławska „Gepex”, za sfinansowanie odbudowy kapliczki przy ul. Ks. Pośpiecha w Wodzisławiu Śląskim. O działalności Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej powstały prace magisterskie a wśród nich praca Joanny Wizner „Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej w latach 1990-1996”.
Realizacje i inicjatywy TMZW
Głównym zadaniem jakie postawiła sobie już samodzielna organizacja była odbudowa zabytkowej baszty na Grodzisku. Ten szczytny cel został osiągnięty i wkrótce mieszkańcy mogli podziwiać ten jeden z najciekawszych obiektów naszego średniowiecznego miasta. Do tego celu przez pewien czas służyła luneta, niestety wkrótce skradziona. Uroczystość oddania do użytku odbudowanej baszty romantycznej odbyła się w sobotę 19 października 1991 roku o godzinie 11. Uświetniła ją obecność Franciszka Ryś, zastępcy dyrektora wydziału kultury Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Sama odbudowa trwała 8 miesięcy. Kierownikiem budowy był pan Wanczura z Rybnika - Popielowa. W środku budowli można było zobaczyć makiety budowli zabytkowych miasta i też repliki dawnej broni. Organizowano też wystawy okresowe miedzy innymi, uczniów Szkoły Podstawowej w Syryni, dzieci z przedszkola nr 5 w Wodzisławiu, czy wystawa plakatu ekologicznego. Drewnianymi schodami zwiedzający mogli wejść na taras widokowy na wysokości 22 m i między innymi podziwiać miasto i okolice. Przy baszcie popularnością cieszyły się organizowane turnieje rycerskie. Tu też pamiątkowe zdjęcia robiło sobie wiele par nowożeńców. Basztę można było zwiedzać w okresie letnim w każdą sobotę i niedzielę od godz. 10 do ok. 18. Funkcję gospodarza baszty pełnił Eugeniusz Wuwer. Niestety po 13 latach, te działania zostały zniweczone poprzez tragiczny pożar baszty jaki miał miejsce 16 czerwca 2004 roku. Po przejęciu baszty przez miasto w latach 2010-2021 została ona wyremontowana w formie platformy widokowej.
Dla upamiętnienia pobytu Zakonu Franciszkanów w mieście, w dawnym ich klasztorze, a obecnie w wirydarzu Sądu Rejonowego 25 maja 1991 roku umieszczono figurę św. Franciszka. Figura pochodzi z XIX wieku i ma około 60 cm wysokości i jest darem Franciszkanów z Katowic - Panewnik. Przy okazji zorganizowano jarmark franciszkański. Wydarzenia te miały miejsce w sobotę przed Uroczystością Trójcy Przenajświętszej, a pod tym wezwaniem był franciszkański kościół zakonny. Wspomniany Jarmark franciszkański zorganizowano trzy razy. Pierwszy to wspomniany już w roku 1991, drugi - 13 czerwca 1992 i kolejny - 6 czerwca 1993 roku.
W roku 1995 pojawiła się we wnęce jednej z kamienic prawie metrowa kamienna postać założyciela miasta księcia Władysława Opolskiego. Uroczyste odsłonięcie figury miało miejsce podczas Dni Wodzisławia -10 czerwca 1995 roku. Początkowo obok figury zamontowane były dwie stylowe latarnie.
Jednym z ważniejszych przedsięwzięć TMZW było umieszczenie na Rynku miasta we wnęce kamienicy nr 22 posągu patrona Wodzisławia Śląskiego św. Wawrzyńca. Ważąca 50 kg i mająca 1,30 cm wysokości rzeźba wykonana została w pracowni Państwa Kamińskich i umieszczona na Rynku. Liturgiczne poświecenie figury świętego diakona Wawrzyńca odbyło się na Rynku we wtorek 10 sierpnia 1999 roku. Wcześniej ks. prob. Bogusław Płonka sprawował koncelebrowaną Mszę św. w kościele.
Natomiast w 7 listopada roku 2000 we wnęce wyremontowanej kamienicy przy Rynku nr 13 na rogu przy ul. Księżnej Konstancji umieszczono rzeźbę patronki tej ulicy wodzisławskiej księżnej Konstancji. Wykonawcą rzeźby jest Wiesław Kamiński. Figurę przez prawie rok można było oglądać w galerii „Art Wladislavia” i Urzędzie Miasta.
Chcąc upamiętnić udział wodzisławian w powstaniach śląskich w roku 2002 na wodzisławskim rynku umieszczono płaskorzeźbę „Nieznanego Powstańca” na kamienicy nr 9. Na płaskorzeźbie znajduje się wizerunek Józefa Grzegorzka, wodzisławskiego powstańca. Autorem wysokiej na 1,8 m płaskorzeźby jest Marek Grzybek z Czyżowic, artysta - plastyk.
Latem roku 1996 została odnowiona z inicjatywy TMZW zabytkowa XIX - to wieczna kapliczka pw. Św. Trójcy na ul. ks. Pośpiecha w Wodzisławiu Śląskim. Natomiast rok później – w 1997 - odnowiono kolejny zabytek, kapliczkę przy ul. B. Chrobrego w wodzisławskim Radlinie II. Przy renowacji tego obiektu wykorzystano cegłę z odbudowy romantycznej baszty na Grodzisku. Projekt techniczny wykonała Ewa Maciejek a pracami remontowymi kierował Jacek Szkolnicki.
Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej na Rynku na elewacji kamienicy nr 19, umieszczono w roku 2001 zegar słoneczny o wymiarach 3 na 3 m z sentencją „Zegar ten miasta ozdoba, chodzi jak mu się podoba”. Na tarczy zegara umieszczono grafiki obrazujące zabytki naszej ziemi. Projektantem grafiki jest Ola Serwotka, a projekt całości wykonał prof. Adam Szczurowski.
Towarzystwo nie zapomniało i o górniczych tradycjach tej ziemi. Likwidacja kopalni „1 Maja” skłoniła władze organizacji do upamiętnienia tego przedsiębiorstwa. TMZW pozyskało oryginalne koło szybowe z tej kopalni, które stanęło na skwerku przed Wodzisławskim Centrum Kultury w roku 2001.
W roku 1999 dzięki staraniom Towarzystwa umieszczono w parku miejskim nowy grzyb w miejsce zniszczonego. Dawny wodzisławski grzyb zrobiony na pniu starego drzewa wykonał Walenty Czerwiński w czasach II Rzeczypospolitej. Nowy grzyb powstał na pniu dębowym ofiarowanym przez Nadleśnictwo Rybnik.
W roku 2002 na skwerze przed gmachem Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego z inicjatywy TMZW wzniesiono ciekawy obelisk pod nazwą „Integracja. Partnerstwo. Współpraca”. Między dwoma cyrklami umiejscowiono “kulę ziemską”. Obelisk upamiętnia położenie miasta na 50-tym równoleżniku i otwartości miasta na kontakty. Odsłonięcie obelisku nastąpiło 14 czerwca 2002 roku w ramach XXXIII Dni Wodzisławia Śląskiego. Aktu tego dokonał ówczesny prezydent miasta Ireneusz Serwotka w obecności przedstawicieli partnerskich miast – Karviny, Gladbeck, Alanyi.
W czerwcu 1994 roku w ramach obchodów XXV Dni Wodzisławia Śląskiego w wodzisławskim parku miejskim otwarto kompleks gastronomiczno- muzealny z oberżą regionalną „Konstancja”. Tym samym odnowiono dawny parkowy „Zwierzyniec”. Działał on przez pewien czas.
W dniu 19 października roku 1998 o godz. 16 w Domu Rekolekcyjnym Archidiecezji Katowickiej w wodzisławskiej dzielnicy Kokoszyce umieszczono z inicjatywy TMZW tablicę pamiątkową. Upamiętnia ona pobyt w tym pałacu w roku 1968 kard. Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Poświecenia tablicy dokonał ówczesny Metropolita Górnośląski ks. abp Damian Zimoń. W ramach obchodów 20 rocznicy pontyfikatu papieża Jana Pawła II zorganizowany też został konkurs „Życie i działalność Karola Wojtyły” oraz konkurs na najpiękniejszy album o papieżu. Natomiast kilka miesięcy wcześniej we wspomnianym domu rekolekcyjnym w maju 1968 roku zorganizowano sesję „Ślady Kardynała Wojtyły na Ziemi Wodzisławskiej”. Podczas tego spotkania można było usłyszeć wspominania kolegów papieża ks. Franciszka Wąsala i ks. Franciszka Koniecznego.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej włączyło się aktywnie działania na rzecz powołania samorządowego powiatu wodzisławskiego, jaki zaczął funkcjonować od roku 1999. Już w styczniu 1993 roku prezes naszej organizacji Kazimierz Cichy wystosował oficjalne pismo do prof. Michała Kuleszy ówczesnego podsekretarza Stanu w Urzędzie Rady Ministrów wskazując, że mieszkańcy naszej ziemi oczekują utworzenia powiatu wodzisławskiego i obawiają się reaktywacji powiatu rybnickiego w dawnych granicach.
Jednym z najważniejszych przedsięwzięć w roku 2012 Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej było zbudowane repliki bramy powitalnej z okazji 90- tej rocznicy wkroczenia do miasta Wojska Polskiego w roku 1922. Wówczas to oficjalnie nasze miasto włączone zostało do Rzeczypospolitej Polskiej. Na wodzisławskim Rynku replika bramy stanęła 30 czerwca 2012 roku. Natomiast w niedzielę 8 lipca 2012 roku ks. proboszcz Bogusław Płonka odprawił uroczystą Mszę św. na Rynku, podobnie, jak to miało miejsce w pamiętnym roku 1922. Po uroczystej liturgii odbyła się piękna parada wojsk powstańczych w wykonaniu Grupy „Powstaniec Śląski” Kazimierza Piechaczka. Można było też posmakować żołnierskiej grochówki. To wyjątkowe przedsięwzięcie organizowano przy wsparciu władz miasta oraz grup rekonstrukcyjnych a także Liceum Plastycznego naszego miasta.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej włączyło się do akcji, by w odnowionym kościele pw. Wniebowzięcia NMP przy wodzisławskim rynku była sprawowana msza w dawnym klasycznym rycie rzymskim, zwanym dziś Nadzwyczajny Rytem Rzymskim.
Dnia 7 lipca 2013 roku TMZW uczestniczyło na wodzisławskim Rynku w Festiwalu Organizacji Pozarządowych organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim. Także w roku 2015 organizacja uczestniczyła w tym festiwalu. Każdy mógł otrzymać kopię „Gazety Wodzisławskiej” z roku 1932.
W roku 2015 z inicjatywy Kazimierza Cichego w holu głównego budynku Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego przy ulicy Bogumińskiej zamieszczona gablotę z eksponatami górniczymi. Wystawa „Górnicze tradycje Wodzisławia Śląskiego” była eksponowana przez rok do czasu remontu budynku.
W 2020 r. TMZW zaprezentowało Ławkę Wodzisławskiej, której autorem jest rzeźbiarz Józef Burszyk z Bełsznicy. W tym samym czasie Piotr Solis wykonał dla TMZW rzeźbę wodzisławskiego Utopca Zeflika, która stoi na Balatonie.
W 2021 r. organizacja została uhonorowana najwyższym odznaczeniem wojewódzkim - Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, nadaną nam przez Sejmik Województwa Śląskiego.
W 2023 r. podczas 25 lecia objęcia parafii Wodzisław, TMZW nadało tytuł członka honorowego i kapelana TMZW prałatowi ks. Bogusławowi Płonce.
W 2024 r. członkiem honorowym TMZW został Kazimierz Mroczek.
Konkursy i imprezy szkolne zorganizowane przez TMZW.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej wspierało działania podejmowane wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Już w roku 1993 zorganizowano konkurs plastyczny dla szkół „Środowisko, w którym żyjemy”. Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości ówczesnego miliona złotych otrzymała Szkoła Podstawowa z osiedla z wodzisławskiej dzielnicy Wilchwy. Nagrodzono też szkoły nr 4 z wodzisławskiego Jedłownika i nr 10 z Wodzisławia Śląskiego a także Marklowic. Dnia 12 listopada 1966 roku z inicjatywy Kazimierza Mroczek w obecności Prezesa Kazimierza Cichego powołano Koło Młodzieżowe przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim, przy ulicy Szkolnej 1. Podobne koło założyła Aleksandra Serwotka w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim przy ulicy Pszowskiej 92. Założycielka jest autorem projektu odbudowy baszty romantycznej na Grodzisku. Natomiast w Szkole Podstawowej nr 2 w wodzisławskim Jedłowniku koło szkolne powstało z inicjatywy Waldemara Paszylki, nauczyciela historii 14 grudnia 1992 roku. Uczniowie tej placówki włączyli się aktywnie w zbieranie materiałów dotyczących dawnego kościółka drewnianego w Jełowniku i odkrywanie śladów po śladach byłej niedokończonej kopalni „Anna- Południe” w Czyżowicach.Dzień wagarowicza roku 1996 w wodzisławskim Zespole Szkół Ekonomicznych zdominowała impreza folklorystyczna „Wodzisławskie Godki”, promująca śląską mowę. Współorganizatorami było TMZW a prezes stowarzyszenia wręczył po raz pierwszy wodzisławskie Oskary, czyli Zefliki. Nagrodzono autorów filmu wideo „Wladislav 1257” oraz „Ekologia 1995”. Wiosną roku 1968 członkowie Koła Młodzieżowego TMZW przy ZSE nakręcili na kasecie wideo fabularyzowany film „Wodzisławski Chrystus Frasobliwy”. Twórcom tego działa wręczono po raz pierwszy wodzisławskie Oskary, czyli rzeźbę wodzisławskiego Zeflika. Podczas folklorystycznej imprezy można było zobaczyć spektakl „Sceny z życia dawnego Wodzisławia”.Niecodzienną wymowę miało spotkanie w wodzisławskim Urzędzie Stanu Cywilnego w czwartek 11 grudnia 1997 roku w popołudniowych godzinach. Odbyło się tu podsumowanie akcji „Dzieciatko powodzianom” z udziałem bp. Piotra Libery z Katowic oraz władz miasta na czele z prezydentem Ireneuszem Serwotką. Młodzież przekazała pieniądze na pomoc dla poszkodowanych uczniów naszego regionu przez „Powódź Tysiąclecia” jaka miała miejsce latem 1997 roku.W październiku 1998 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego zorganizowano spotkanie młodzieży z Wodzisławia i czeskiej Ostravy na temat inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w roku 1968.Od roku 1999 Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej rozpoczęło organizować Forum Wodzisławskich Nauczycieli Regionalistów. Pierwsze forum odbyło się w marcu 1999 roku. Drugie forum zgromadziło 40 nauczycieli regionalistów, a główny referat dotyczył przyrody Ziemi Wodzisławskiej. Natomiast III forum zorganizowane w czwartek 22 kwietnia 1999 roku zgromadziło w wodzisławskim USC 30 uczestników, a tematem głównym była ekologia. W dniu 5 kwietnia 2000 roku Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej zorganizowało już IV Forum Nauczycieli Regionalistów w I LO w Wodzisławiu Śląskim z udziałem metropolity Górnośląskiego ks. abp Damiana Zimonia. Natomiast V forum odbyło się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim 30 października 2000 roku. Jednych z wiodących tematów była postać Kardynała Bolesława Kominka, radlinianina.Od roku 1997 Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej przystąpiło do organizacji Turnieju Wiedzy o Wodzisławiu Śląskim „Ekologia – Historia – Kultura” dla młodzieży szkół średnich. Pierwszy konkurs zorganizowano w czwartek 12 czerwca 1997 o godz. 12 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim roku z udziałem drużyn reprezentujących cztery wodzisławskie szkoły. Zwycięzcami zostali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych. Drugi Turniej miał miejsce dnia 4 czerwca 1998 roku również w ZSE. Tym razem znowu zwyciężyła drużyna tej szkoły. Laureatem zorganizowanego w dniu 2 czerwca 1999 roku przez Koło Młodzieżowe TMZW III Turnieju Wiedzy o Wodzisławiu Śląskim został wiceprezes koła. Przy okazji turnieju można było zobaczyć wystawę zdjęć autorstwa znanego fotografika Andrzeja Piontek. W roku 2000 dnia 7 czerwca w Zespole Szkół Ekonomicznych Koło Młodzieżowe TMZW zorganizowano kolejny IV Turniej Wiedzy o Wodzisławiu Ekologia- Historia – Kultura. W tej edycji zwyciężyła drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śląskim. W listopadzie Koło Młodzieżowe Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej zorganizowało konkurs dla młodzieży „75 lat diecezji katowickiej” z nagrodami ufundowanymi przez redakcję „Gościa niedzielnego” z Katowic.
Jednym z większych przedsięwzięć Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej było zorganizowanie we wtorek 26 września 2000 roku rajdu „Grodzisko 2000”. Uczestniczyły w tym przedsięwzięciu drużyny z wodzisławskich gimnazjów, a trasa przebiegała spod hotelu Amadeus poprzez Balaton do baszty na Grodzisku. Na trasie były punkty kontrolne na których należało się wykazać między innymi znajomością dziejów miasta i okolic a także przygotowano konkurencje sportowe. Na mecie na uczniów czekała żołnierska grochówka i dla wszystkich uczestników nagrody.W roku 2001 Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej przy wsparciu finansowym Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej zorganizowało konkurs plastyczny i internetowy „Ziemia Wodzisławska w Europie”. Na konkurs napłynęło ponad 100 prac uczniów wszystkich typów szkół w regionie. Wyniki konkursu podsumowano na uroczystym spotkaniu w wodzisławskim Urzędzie Stanu Cywilnego 26 listopada 2001 roku.W roku 2010 w ramach obchodów Dnia Dziecka w galerii „Art Wladislavia” można było otrzymać opracowaną graficznie legendę o najeździe Tatarów na miasto w XIII wieku. Przygotował tekst i opracował go graficznie Radek Mikołajczyk.Także w roku 2010 TMZW wsparło konkurs wiedzy o mieście organizowany przez Szkołę Podstawową nr 10 w Wodzisławiu Śląskim.
„Herold Wodzisławski” i inne publikacje
W marcu 1991 roku ukazał się pierwszy numer miesięcznika poświęconego krzewieniu miłości do Ziemi Ojczystej „Herold Wodzisławski”. Skład pierwszego zespołu pisma był następujący: Krystyna Froncek, Kazimierz Cichy, Stefan Górski, Kazimierz Kłosok i Antoni Mruzek. Pismo to potem wychodziło nieregularnie do roku 1996. Ogółem w pierwszym okresie wydano 23 numery pisma.
Po wielu latach przerwy wydawanie pisma wznowiono w roku 2009 z inicjatywy Kazimierza Mroczek. „Herold Wodzisławski” wydawany jest obecnie jako kwartalnik i liczy osiem stron. Początkowo wychodził w szacie czarno -białej i był głownie dostępny w internecie oraz jako kserokopia. Od roku 2013 jest drukowany w kolorze. Numeracja Herolda została zachowana więc egzemplarz z czwartego kwartału 2018 roku nosi nr 60. Nakład papierowy pisma wynosi około 300 egzemplarzy. Jednak jest on rozsyłany w wersji elektronicznej i dostępny w internecie. Do nr 36 (grudzień 2012) szatę graficzną pisma opracowywał Radosław Mikołajczyk. Pismo jest drukowane w drukarni Legis na Wilchwach od roku 2012. Pismo do druku przygotowywał Kazimierz Mroczek.
W 2019 r. zmieniono objętość i szatę graficzną czasopisma, a redaktorem naczelnym został Piotr Hojka. Każdy numer pisma liczy obecnie aż 20 stron. Zmieniła się również częstotliwość wydawania Herolda z kwartalnika na półrocznik (choć często pomiędzy nimi wychodzą również dodatkowe numery specjalne).
W 2022 r. z okazji 100. rocznicy włączenia Górnego Śląska do Polski, TMZW wraz z Nowinami Wodzisławskimi wydały specjalny okolicznościowy numer "Herolda Wodzisławskiego i Nowin Wodzisławskich" o nakładzie 5000 egzemplarzy.
Od 12 grudnia 1996 roku zaczął się ukazywać miesięcznik „Zeflik” – pismo Koła Młodzieżowego Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim. Miesięcznik wychodził do czerwca 2000 roku i ukazały się 33 numery „Zeflika”. Mottem pisma były słowa „Cudze kraje zwiedzaj, oglądaj i badaj. Swoją ojcowiznę ukochaj. Tu żyj, pracuj, umieraj”. Pierwszy numer miał cztery strony a pismo do numeru czwartego wydawane było nieregularnie. Od października 1997 w związku z 30-leciem Zespołu Szkół Ekonomicznych pisemko już było wydawane jako miesięcznik. W gazetce od 1997 roku był dodatek „Zefliczek” pisany gwarą śląska a od stycznia 1999 roku dodatki „Eko- Zeflik” i „Europa Nostra”. Były też tam teksty w języku czeskim i niemieckim. Nakład gazetki wynosił około 100 egzemplarzy. Pismo miało stronę internetową www.free.ngo.pl/tmzw. W roku 1999 jako jedyne pismo z województwa śląskiego otrzymało wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie czasopism szkolnych.
Nakładem małej poligrafii Koło Młodzieżowe wydało kilka pozycji. Są to: Kazimierz Mroczek, Zarys historii kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim – 1998 r; Karol Miarka, Husyci na Górnym Śląsku. Opowiadanie z XV wieku podług kroniki i ustnego podania ludu, brw, V Forum wodzisławskich nauczycieli regionalistów, Kardynał Bolesław Kominek syn Ziemi Wodzisławskiej-2000 r.; Czesław Thullie, Wodzisław średniowieczne miasto śląskie – 2000 r.; Ludwik Musioł, Wodzislaw, parafia, miasto i ziemia w historycznym rozwoju – 2000r.; Katalog zabytków sztuki w Polsce, Tom VI województwo katowickie, powiat wodzisławski, zeszyt 14, pod red. Izabeli Rejduch – Samkowej i Jana Samka – 2000 r.;
Książki wydane przez TMZW :
Wydanie „Kroniki Henkego” (grudzień 2001 r. i czerwiec 2003 r.), „Proszę, dziękuję, przepraszam” – autorka: Jadwiga Mandera; Jadwiga Mandera tekst i ilustracje „Poszła Karolinka” (1998 r.); Marian Małecki: „Księżna Konstancja” (1998 r.), Jerzy Michalski: „Buków i okolice” (1994 r. ), Stanisława Wojtyna: tomik wierszy p.t. „Ekologiczny grzech”(1995 r.), Kazimierz Cichy: „Wodzisław – nasze miasto” (2003 r. ); Kazimierz Cichy: „Krajobrazy Ziemi Wodzisławskiej” (2005 r.), Kazimierz Cichy: „100 lat 1911-2011 Koksowni Radlin”, Kazimierz Cichy: „100 lat elektrowni Marcel w Radlinie”, Kazimierz Cichy: „50 lat Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Wodzisławiu Śląskim” (2016 r.)
Punkt bezpłatnych porad prawnych
Od końca roku 2013 w galerii Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej „Art Wladislavia” na staromiejskim Rynku w Wodzisławiu Śląskim nr 20 można uzyskać w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca bezpłatne porady z każdej dziedziny prawa. Porad udziela adwokat dr Dominika Lapawa od godziny 14-16. Pierwsze porady miały miejsce dnia 2 grudnia 2013 roku. W roku 2014 z bezpłatnych porad prawnych skorzystało 81 osób, w roku 2015 porad udzielono 86 osobom. Natomiast w roku 2016 zainteresowanych poradami były 83 osóby. Łączne porad prawnych udzielono 250 osobom.
Internet
Na najpopularniejszym na świecie portalu społecznościowym FACEBOOK strona poświęcona działalności TMZW została założona z inicjatywy Kazimierza Mroczek w roku 2013. Strona Herolda Wodzisławskiego do końca roku 2016 miała ponad 700 polubień. Jest tu dostępny Herold Wodzisławski oraz liczne archiwalne i współczesne fotografie miasta i Ziemi Wodzisławskiej. Kolekcja dawnych zdjęć na tej stronie należy chyba do jednej z największych. Współczesne zdjęcia są między innymi autorstwa Andrzeja Piontek, laureata licznych nagród w dziedzinie fotografii. Wcześniej informacje o działalności TMZW były zamieszczane na internetowej stronie Darka Dyrszlaga Vladislavia. moje forum.net w zakładce Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.
Od 2019 r. działa strona facebookowa Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej (https://www.facebook.com/tmzwwodzislaw/), zaś serwis Herold Wodzisławski prowadzony przez Kazimierza Mroczka służy głównie popularyzowaniu historii Wodzisławia i okolic. Ponadto w 2020 r. uruchomiono niniejszą witrynę internetową.
źródło: Herold Wodzisławski nr 54 2/2017, s. 4-7.