WODZISŁAW ŚLĄSKI

 

Wodzisław Śląski to historyczna stolica ziemi wodzisławskiej. Miasto powstało około 1257 r. Obecnie liczy 47 576 mieszkańców, Wodzisław Śląski jest położony nad rzeką Leśnicą. Miasto leży na wysokości od 207 (Zawada okolice ul. Szybowej) do 287 m. n.p.m. (okolice szybu Jedłownik). Wodzisław cechuje więc duża różnica wysokości względnej sięgająca aż 80 metrów. Miasto usadowione jest na kilku wzgórzach poprzecinanych głębokimi na kilkanaście metrów wąwozami. Stare Miasto położone jest na wysokości około 230-250 m. n.p.m.

 

W Wodzisławiu Śląskim znaleźć można szereg zabytków i atrakcji turystycznych:

 

- Rynek w Wodzisławiu Śląskim - to plac wytyczony w XIII wieku, należy do największych rynków w kraju i liczy około 100 x 100 m. Rynek otaczają kamienice z XVIII, XIX i XX wieku. W przeszłości Rynek wraz z przyległymi do niego uliczkami otaczały miejskie fortyfikacje, po których symboliczną pamiątką jest ulica Wałowa.

 

W pobliżu Rynku na niewielkim wzniesieniu znajduje się kościół farny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdopodobnie kościół ten jest trzecią świątynią w tym miejscu. Jest to świątynia neogotycka wybudowana na gruzach starszej z XVI w. Przy południowej ścianie kościoła znajdują się zabytkowe średniowieczne krzyże monolityczne utożsamiane z krzyżami pokutnymi. W sąsiedztwie świątyni można zobaczyć również zabytkową figurę św. Jana Nepomucena z 1745 r. Wcześniej znajdowała się ona przed wejściem do wodzisławskiego pałacu

 

W północno-zachodnim narożniku Rynku znajduje się dawny Zespół Klasztorny Franciszkanów. Składa się on z dwóch zabytkowych części kościoła p.w. Św. Trójcy z XIV w. oraz XVII w. budynku klasztornego. Obecnie ewangelicki kościół Świętej Trójcy to najstarszy zachowany do naszych czasów budynek Wodzisławia Śląskiego. Najpóźniej powstał on w około 1350 r.

 

- Dawny Zamek a obecnie Pałac Dietrichsteinów wraz z Parkiem Zamkowym.  Wzniesiony w latach 1745-1748 obiekt, jest najstarszym w Polsce budynkiem o cechach klasycystycznych. Wodzisławski Pałac wyprzedzał swą epokę, a dziś stanowi wyjątkowe miejsce na mapie krajowych zabytków. Powstał on na miejscu dawnego zamku wodzisławskiego, po którym odnaleziono wiele śladów archeologicznych. Pozostałością po starym zamku wodzisławskim jest dziś wzgórze w parku zamkowym. W murach Pałacu znajduje się Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, do którego obecnie wstęp jest bezpłatny. Muzeum można zwiedzać od wtorku do niedzieli.

 

Nieodłączną częścią Wodzisławia jest wzgórze i tajemniczy las Grodzisko. Legendy wiążą to miejsce z początkami Wodzisławia. Stoi tam  Baszta Rycerska, która obecnie jest wieżą widokową na Wodzisław. Wejście na Basztę jest bezpłatne, a wieża czynna jest w soboty i niedziele. W pozostałe dni istnieje możliwość rezerwacji.

 

Znajdująca się w pobliżu kapliczka słupowa najprawdopodobniej pochodzi z II. poł. XVII w. Jest ona jedną z najstarszych kaplic przydrożnych ziemi wodzisławskiej. Przez miejscową ludność zwana jest czasami Kapliczką Sobieskiego.

 

Po drugiej stronie traktu Wodzisław-Połomia znajdziemy jezioro i kąpielisko Balaton. To wyjątkowe miejsce służące rekreacji. Można tam skorzystać z rowerów wodnych, kajaków czy poopalać się na plaży. Wejście na Balaton jest bezpłatne. Niedaleko Balatonu znajdziemy również zabytkowe zabudowania Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc z końca XIX w.

 

Drugą podobną atrakcją tego typu jest Rodzinny Park Rozrywki Trzy Wzgórza, położony przy ulicy Matuszczyka. Park ma powierzchnię 24 hektarów, wejście i parking na terenie parku są bezpłatne. Położony jest w trzech głębokich na ok. 15-20m. wąwozach, które schodzą się w jeden jar sięgający Starego Miasta. Przez teren parku przepływa Potok wodzisławski. Znajduje się tam również niewielki sztuczny staw oraz naturalne bagno. Przy odrobinie szczęścia można spotkać tam różne rodzaje zwierząt np. zająca, bażanta, wiewiórkę, traszkę zwyczajną, a nawet żółwia. W parku znajduje się wiele atrakcji np.kompleks boisk sportowych, park linowy, miejsca do grillowania, boisko do gry w bule, tor dla modeli zdalnie sterowanych, labirynt, tor do kręgli, tor do gry w kapsle, skate park, górka saneczkowa, ogródki jordanowskie, tor rowerowy racingowy BMX, boiska do gier zespołowych oraz linarium jedno z najwyższych w Polsce o rozpiętości 30 metrów. W parku wybudowano również chatę solankową. RPR Trzy Wzgórza posiada rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych i pieszych. Jedną z nich o długości 640 m. możemy przejść albo przejechać do Starego Miasta. Na jej końcu znajduje się kapliczka św. Trójcy skąd ulicą Pośpiecha i Minorytów szybko znajdziemy się na wodzisławskim Rynku.

 

 

W dzielnicy Wodzisławia Śląskiego Kokoszycach (ok. 4 km. od Centrum) znajduje się kolejny zespół pałacowo-parkowy należący obecnie do Archidiecezji Katowickiej. Pałac ten wybudowany w 1822 r. wraz z zabytkowym parkiem i kaplicą, dziś jest domem rekolekcyjnym,do którego przybywają goście z bliższej i dalszej okolicy. Obok znajduje się ośrodek jeździecki. Niedaleko od Pałacu znajduje się strefa inwestycyjna Wodzisław-Olszyny z zakładami pracy.

 

Innymi obiektami, które warto odwiedzić są np. sztolnia górnicza, obelisk wyznaczający przebieg 50 równoleżnika obok Urzędu Miasta na ul. Bogumińskiej, czy zmodernizowany pochodzący z końca XIX w. budynek dworca kolejowego.

 

Warto też odwiedzić naszą Galerię Art. Wladislavia mieszczącą się w kamienicy przy Rynku numer 20. W Galerii można nabyć pamiątki, publikacje i Herolda Wodzisławskiego. Galeria jest czynna w czwartki ale można umówić się z nami na spotkanie w innym czasie.

 

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej herb