XII Marsz Pamięci im. Jana Stolarza
19 – 22 stycznia 2023 r.
„Człowiek żyje dopóty, dopóki trwa pamięć o nim”
Od 2012 roku w Wodzisławiu Śląskim ma miejsce zakończenie „Marszu Pamięci”, którego trasa prowadzi z Oświęcimia, a szlak znaczą miejsca pamięci związane z ofiarami tragicznej ewakuacji KL Auschwitz – Birkenau ze stycznia 1945 roku. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był nieżyjący już Jan Stolarz, który pod koniec 2011 roku zaproponował chętnym piesze przebycie trasy „Marszu Śmierci” więźniów oświęcimskich. Pierwsze edycje to dwu- lub trzydniowe rajdy, ale z czasem – ze względu na wiek większości uczestników – zdecydowano, że „Marsz Pamięci” przyjmie postać czterodniowej wędrówki pieszej z noclegami w Miedźnej, Studzionce oraz Jastrzębiu – Zdroju. W latach 2020 – 2021 - ze względu na sytuację pandemiczną - przedsięwzięcie przekształcono na rajd samochodowy, choć niżej podpisany każdorazowo udawał się na trasę z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego również pieszo (najpierw samotnie, a w 2022 roku wraz z kolegą z grupy skupionej wokół Janka Stolarza – Władysławem Gaskiem). W styczniu 2023 roku grupa piechurów ponownie wyruszy na trasę pieszo, a organizacji „Marszu Pamięci” podjęli się Robert Furtak – członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej oraz Tadeusz Lorenz z ramienia „Sokoła” Radlin.
Tradycyjnie uczestnicy rajdu wyruszą na trasę w czwartek po 17 stycznia (tego dnia w 1945 roku pierwsza grupa więźniów oświęcimskich została skierowana na trasę ewakuacyjną), a więc w dniu 19 stycznia 2023 r. O godzinie 9.00 uczestnicy przedsięwzięcia pojawią się na terenie Muzeum – Obozu KL Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu, aby oddać hołd wszystkim ofiarom tragicznych dziejów tego miejsca. Po krótkiej uroczystości grupa uda się w kierunku miejscowości Brzeszcze, aby odwiedzić mogiły ofiar „Marszu Śmierci” spoczywające na miejscowym cmentarzu. Później piechurzy zatrzymają się w Jawiszowicach, gdzie znajdował się jeden z podobozów KL Auschwitz. Kolejnym odwiedzonym miejscem będzie grób na cmentarzu w Ćwiklicach, a celem pierwszego dnia marszu będzie nekropolia w Miedźnej.
20 stycznia 2023 roku uczestnicy „Marszu Pamięci” oddadzą hołd ofiarom ze stycznia 1945 roku, które spoczywają w miejscowej mogile, po czym udadzą się w drogę do Pszczyny. Tam planowane są krótkie uroczystości pod tablicą upamiętniającą miejsce przegrupowania więźniów prowadzonych trasą ewakuacyjną, a także przy zbiorowej mogile na pszczyńskim cmentarzu. Jedna z tablic upamiętnia Ireneusza Rowińskiego, który uchodzi za najmłodszą ofiarę „Marszu Śmierci” na wspomnianej trasie, bo wspomniany chłopiec w momencie śmierci miał tylko 9 dni… W dalszej części trasy piechurzy zatrzymają się przy kościele p.w. Świętego Maksymiliana Kolbe w Porębie oraz przy mogile w miejscowości Brzeźce. W późnych godzinach popołudniowych grupa powinna pojawić się w Studzionce.
W sobotę, 21 stycznia 2023 roku, w miejscowym kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, o godzinie 8.00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji wszystkich Ofiar „Marszu Śmierci”, tych, którzy zginęli w KL Auschwitz – Birkenau oraz pochodzących z okolicy ofiar II wojny światowej. Zebrani wierni będą modlić się również za zmarłych uczestników „Marszu Pamięci” – Jana Stolarza oraz Jerzego Gawliczka. Po nabożeństwie odbędą się tradycyjne uroczystości na miejscowym cmentarzu, a grupa piechurów uda się w kierunku Pawłowic oraz Bzia, gdzie planowane są spotkania z przedstawicielami miejscowego samorządu oraz społeczności lokalnej oraz uroczystości na cmentarzach we wspomnianych miejscowościach. Trzeci dzień rajdu zakończony zostanie przy kościele p.w. św. Katarzyny w Jastrzębiu – Zdroju, gdzie – przy mogile Ofiar „Marszu Śmierci” – grupa spotka się z młodzieżą z jastrzębskiego Zespołu Szkół nr 2 im Wojciecha Korfantego.
W niedzielę, 22 stycznia 2023 roku, uczestnicy „Marszu Pamięci” o godzinie 8.00 oddadzą hołd Ofiarom „Marszu Śmierci” pod odnowionym pomnikiem w jastrzębskim Parku Zdrojowym, po czym udadzą się w kierunku Mszany. Tutaj na miejscowym cmentarzu odbędą się uroczystości z udziałem władz gminy oraz uczniów miejscowej szkoły. Młodzież będzie później towarzyszyć uczestnikom „Marszu Pamięci” aż do granicy z Wodzisławiem Śląskim. Około godziny 11.00 planowany jest pobyt piechurów na cmentarzu w Wilchwach, po czym grupa uda się na Piaskową Górę, by oddać hołd spoczywającym w tutejszej mogile. Później piechurzy pojawią się jeszcze pod pamiątkową tablicą przy ul. Michalskiego oraz pod budynkiem wodzisławskiego dworca kolejowego. Zakończenie XII Marszu Pamięci im. Jana Stolarza odbędzie się w Pałacu Dietrichsteinów, gdzie odbędzie się spotkanie z udziałem przedstawicieli samorządu, historyków, a także pasjonatów historii z naszej okolicy. Będzie to jednocześnie jedna z form oddania hołdu Ofiarom „Marszu Śmierci” ze stycznia 1945 roku w naszym mieście.
W imieniu grupy piechurów serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do przyłączenia się do marszu na terenie naszego miasta i w innych miejscowościach lub na całej trasie przemarszu. Jan Stolarz zawsze powtarzał, że nawet jeśli ktoś przyłączy się choćby na krótkim odcinku, albo wspólnie z grupą pomodli się i wspomni wszystkich, którzy zginęli w tragicznych dniach ze stycznia 1945 roku, przy którejkolwiek mogile, to jest również uczestnikiem „Marszu Pamięci”. Wszystko po to, aby pamięć o tamtych wydarzeniach, a także o ludziach, którzy stracili życie w czasie tragicznej ewakuacji więźniów KL Auschwitz – Birkenau trwałą dalej…
Szczegółowe informacje dotyczące przebiegu XII Marszu Pamięci im. Jana Stolarza na ziemi wodzisławskiej pojawią się na kilka dni przed rajdem w lokalnych mediach, a także na facebookowym profilu „Marsz Pamięci im. Jana Stolarza” - link oraz na podstronce informacyjnej TMZW (kliknij tutaj)
Robert Furtak