Referaty na konferencję pt. Ewakuacja więźniów obozu w Oświęcimiu w styczniu 1945 r. pod red. dr Józefa Musioła.

 

Publikacja TMZW ze stycznia 1985 r. w której znajdują się referaty i artykuły naukowe przedstawione na konferencji naukowej w Wodzisławiu Śląskim.

 

- Andrzej Szafer: "Marsz śmierci więźniów z katowickiego okręgu sądowego w styczniu 1945 r."

- Andrzej Strzelecki: "Ewakuacja więźniów KL Auschwitz"

- Janina Molenda: "Sytuacja ludności cywilnej w ostatnich tygodniach okupacji hitlerowskiej na Górnym Śląsku"

- Benedykt Kozielski: "Zbrodnie hitlerowskie popełnione na ewakuowanych więźniach oświęcimskich na ziemi rybnicko-wodzisławskiej".

MARIAN MAŁECKI: Najazd Tatarów na Ziemię Rybnicko-Wodzisławską i Raciborską, wyd. TMZW Wodzisław Śląski 1994.

 

Publikacja TMZW z 1994 r. autorstwa Mariana Małeckiego. Autor podejmuje trudny temat najazdu mongolskiego na Polskę w 1241 r. i jego skutków na ziemi rybnickiej, wodzisławskiej i raciborskiej w oparciu o zachowane legendy i tradycję, próbując połączyć to ze znanymi w 1994 r. ze źródeł i archeologii faktami.

JERZY MICHALSKI: Buków i okolice, wyd. TMZW Wodzisław Śląski 1994

 

Publikacja TMZW z 1994 r. autorstwa Jerzego Michalskiego, który opisuje klimat, położenie, szatę roślinną, wody i walory naturalne Bukowa. Autor tworzy również rys historyczny tej malowniczej miejscowości. W niejako drugiej części publikacji opisuje on wycieczki piesze i trasy prowadzące z Bukowa.

KAZIMIERZ MROCZEK: Dzieje wodzisławskich Żydów, Wodzisław Śląski 2002.

 

Publikacja wydana w 2002 r. autorstwa Kazimierza Mroczka. Autor opisuje na 24 stronach dzieje społeczności żydowskiej Wodzisławia (Loslau). W publikacji zobaczymy również ilustracje miejsc związanych z wodzisławskimi Żydami. Rysunki są autorstwa Patrycji Kowbasy.

 

Zarys dziejów oświaty w Wodzisławiu Śląskim, praca zbiorowa, Wodzisław Śląski 1989 r.

 

Publikacja zbiorowa, autorstwa Teresy Paligi, Marii Szczotok, Henryka Gawłowskiego i Ewalda Kolarczyka z Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej (w latach 1975-1994 TMW), opisująca dzieje szkolnictwa w Wodzisławiu Śląskim od najdawniejszych czasów aż do 1989 r. Praca składa się z kilku rozdziałów, a w jednym z nich omawia również dzieje I Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śląskim.

KAZIMIERZ CICHY: Krajobrazy Ziemi Wodzisławskiej, Wydawnictwo ABC 2005.

 

Kolejna książka - album Kazimierza Cichego. Tym razem opisuje on poszczególne gminy i miejsca ziemi wodzisławskiej. Publikacja podkreśla zarówno walory przyrodniczo-krajobrazowe jak i dziedzictwo historyczne, kulturalne i przemysłowe naszej ziemi.

KAZIMIERZ CICHY: Wodzisław Śląski. Nasze miasto, Wydawnictwo ABC 2003.

 

Książka - album autorstwa Kazimierza Cichego to pionierska publikacja, która przedstawiała nasze miasto na przełomie XX i XXI w. W publikacji znajdziecie szereg zdjęć i ciekawostek dotyczących Wodzisławia Śląskiego.

FRANZ IGNATZ HENKE: Kronika, czyli opis topograficzno-historyczno-gospodarczy miasta i wolnego państwa stanowego Wodzisław na Górnym Śląsku, Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej 2003.

 

Kronika Franza Henkego to dzieło niezwykłe. W szczegółach opisuje nie tylko dzieje grodu nad Leśnicą, ale także wielu miejscowości ziemi wodzisławskiej.

WYDAWNICTWA i PUBLIKACJE

WYDANE PRZEZ TMZW lub NAPISANE PRZEZ CZŁONKÓW TMZW

(dotyczące ziemi wodzisławskiej)

zobacz też zakładkę strony pt. Herold oraz bibliografię ziemi wodzisławskiej

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej herb