22/01/24

Za nami XIII Marsz Pamięci im. Jana Stolarza, szlakiem ewakuacji więźniów KL Auschwitz. Marsz rozpoczął się w Oświęcimiu a zakończył w Wodzisławiu Śląskim czyli biegł trasą największego z Marszów Śmierci w czasie II wojny światowej.

 

Pełną relację z Marszu Pamięci ze zdjęciami możecie zobaczyć na naszej stronie internetowej klikając TUTAJ.

 

Zachęcamy również do zobaczenia materiału TVP Katowice z ostatniego dnia marszu:

https://katowice.tvp.pl/75496304/marsz-pamieci-symboliczna-podroz-przez-historie

 

 

Relacja z poszczególnych etapów Marszu Pamięci:

 

18.01.2024  Pierwszy dzień XIII edycji Marszu Pamięci

odcinek Oświęcim - Miedźna ok. 20 km.

 

Inauguracja XIII Marszu Pamięci im. Jana Stolarza miała miejsce w dniu 18 stycznia 2024 roku. Uczestnicy spotkali się przez wejściem na teren Muzeum Obozu KL Auschwitz – Birkenau i o godzinie 9.15 przemaszerowali pod Ścianę Śmierci. Robert Furtak – członek TMZW i komandor Marszu Pamięci – przedstawił krótki rys historyczny dotyczący dziejów obozu, a także ewakuacji więźniów w styczniu 1945 roku. Później zapalono znicz i modlitwą oraz minutą ciszy oddano cześć wszystkim Ofiarom tego miejsca, a także marszu śmierci. Po uroczystościach na terenie muzeum grupa udała się w rejon miejsca, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła pierwszych ofiar marszu śmierci, a także zmarłych w ostatnich dniach funkcjonowania obozu (jest to tzw. mały cmentarzyk). Po uroczystości omówiono tutaj kwestie organizacyjne i piechurzy ruszyli w kierunku miejscowości Brzeszcze. We wspomnianej miejscowości grupa zatrzymała się przy mogile 18 ofiar ewakuacji, grobie więźniarki Sabiny Talar, a także miejscu pochówku dzieci, których matki również przebywały wcześniej w KL Auschwitz. W każdym miejscu zapalono znicze i odmówiono modlitwy. Po wizycie na cmentarzu w Brzeszczach grupa skierowała się w kierunku Jawiszowic, aby zatrzymać się w miejscu funkcjonowania dawnego podobozu KL Auschwitz – Jawischowitz przy aktualnej ul. Dworcowej. Po oddaniu hołdu pomordowanym uczestnicy podzielili się refleksjami dotyczącymi historii bliskich. Warto nadmienić, że od pierwszego dnia marszu, jego uczestniczka – Monika Mrozek z Mszany – deklamowała utwory poetyckie nawiązujące do tematyki rajdu. Po wizycie w Jawiszowicach piechurzy ruszyli w kierunku Miedźnej, a ok. godz. 17.20 pojawili się w miejscowej Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich, która stanowiła bazę noclegową po pierwszym dniu marszu.

 

19.01.2024  Drugi dzień XIII edycji Marszu Pamięci

odcinek Miedźna - Studzionka ok. 24 km.

 

19 stycznia 2024 roku, w Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Miedźnej, odbyła się uroczysta prelekcja dotycząca 79. rocznicy tragicznej ewakuacji więźniów KL Auschwitz – Birkenau. Uroczystości rozpoczęli uczniowie, którzy przygotowali specjalną akademię, podczas której przedstawiono ważne fakty dotyczące marszu śmierci ze stycznia 1945 r., a także rys historyczny przedsięwzięcia, którego pomysłodawcą był Jan Stolarz. W imieniu grupy piechurów głos zabierali Robert Furtak i Zbigniew Bubak, którzy w sugestywny sposób przedstawili uczniom z klas 4 – 8 tematykę wydarzeń sprzed lat. Po apelu społeczność szkolna, zaproszeni goście i uczestnicy XIII Marszu Pamięci udali się na miejscowy cmentarz, aby przy grobie Ofiar marszu śmierci oddać hołd zamordowanym w tej okolicy podczas marszu ewakuacyjnego. Młodzież szkolna towarzyszyła piechurom w dalszym marszu aż do drogi prowadzącej w kierunku Pszczyny. W Ćwiklicach uczestnicy marszu spotkali się obok pomnika, który mieści się przy budynku Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Września, z uczniami najstarszych klas, którym towarzyszyli wychowawcy oraz dyrektor. Była okazja zaplanować wspólne działania na dalsze lata, ale przede wszystkim połączyć się we wspólnej modlitwie i refleksji ku czci Ofiar II wojny światowej, marszu śmierci, a także obozów koncentracyjnych. W Pszczynie uczestnicy XIII Marszu Pamięci zatrzymali się przy tablicy pamięci, która znajduje się przybranie stadionu na ul. Bogedeina, a później udali się na cmentarz św. Krzyża przy ul. Wodzisławskiej. Oddano tutaj cześć Ofiarom marszu śmierci przy miejscowej zbiorowej mogile, a uwagę wszystkich zwróciła tablica upamiętniająca Ireneusza Rowińskiego, który zmarł na trasie marszu śmierci w wieku… 9 dni… Podobno „Irek nigdy nie płakał”, a mama – pani Leokadia Rowińska - pochowała Jego zwłoki w pudełku po makaronie… Grupa uczestników rajdu zatrzymała się również przy kościele p.w. św. Maksymiliana Kolbe w Porębie, gdzie mieści się również sugestywna i ciekawa rzeźba przedstawiająca wspomnianą postać. W Brzeźcach piechurzy spotkali się przy grobie Ofiar marszu śmierci z przedstawicielami społeczności lokalnej oraz delegacją mieszkańców Studzionki. Udało się tutaj zdobyć bardzo interesujące informacje na temat wydarzeń w czasów II wojny światowej oraz mniej znanych faktów z życiorysów miejscowych Bohaterów tamtych dni… Wieczorem uczestnicy XIII Marszu Pamięci im. Jana Stolarza dotarli do Studzionki, gdzie udali się na nocleg w prywatnych domach. Za gościnę – tak jest od pierwszej edycji rajdu – serdecznie dziękujemy mieszkańcom wspomnianej miejscowości.

 

20.01.2024  Trzeci dzień XIII edycji Marszu Pamięci

odcinek Studzionka - Jastrzębie ok. 18 km.

 

Trzeci dzień XIII Marszu Pamięci im. Jana Stolarza rozpoczęła Msza Święta w intencji Ofiar marszu śmierci raz zmarłych uczestników rajdu, która została odprawiona w koście Studzionce. Po nabożeństwie miała miejsce uroczystość przy grobie na miejscowym cmentarzu, a grup piechurów – po spotkaniu z mieszkańcami – udała się w kierunku Pawłowic. Tutaj zorganizowano uroczystości przy miejscowej mogile Ofiar wydarzeń ze stycznia 1945 roku, a przedstawiciele władz samorządowych i młodzieży poprowadzili piechurów do granicy z miastem Jastrzębie –Zdrój w sołectwie Bzie. Uroczystości odbyły się tutaj przy pomniku na głównym trakcie, a także przy grobie na miejscowym cmentarzu. Później grupa udała się w kierunku kościoła p.w. św. Katarzyny w Jastrzębiu – Zdroju, aby oddać cześć pomordowanym i wziąć udział w Mszy Świętej, która była odprawiana również ku czci Ofiar ewakuacji obozu KL Auschwitz – Birkenau. Późnym wieczorem uczestnicy rajdu udali się na nocleg w miejscowej szkole sportowej.

 

21.01.2024  Czwarty dzień XIII edycji Marszu Pamięci

odcinek Jastrzębie - Wodzisław Śląski ok. 18 km.

 

Trzeci dzień rozpoczął uroczystościami się od wizyty przy pomniku ofiar Marszu Śmierci w Jastrzębiu-Zdroju. Następnie uroczystości odbyły się w  Mszanie, skąd piechurzy udali się do Wodzisławia Śląskiego. Pierwsze uroczystości w tym mieście miały miejsce na cmentarzu przy ul. Jodłowej (Wilchwy), następnie ulicami Wodzisławia Śląskiego przeszliśmy na Piaskową Górę, gdzie miały miejsce główne uroczystości miejskie. Oprócz naszych członków Roberta Furtaka, Kazimierza Mroczka i Piotra Hojki, w uroczystościach tych brały udział władze miasta, muzealnicy i mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego. Następnie udano się starą brukowaną drogą na dworzec kolejowy, gdzie kwiaty i znicze złożono pod tablicą pamiątkową, a wcześniej prezes TMZW przypomniał historię tego miejsca. Na koniec Marszu Pamięci udano się jeszcze pod tablicę pamiątkową na ulicy Michalskiego, gdzie rozstrzelano 11 więźniów. Zakończenie Marszu Pamięci miało miejsce w Pałacu Dietrichsteinów, gdzie uczestnicy Marszu Pamieci podzielili się swoimi refleksjami, a następnie miał miejsce wernisaż wystawy Tomasza Przybylskiego pt. "Przeżyliśmy Gross Rosen".

 

Szczególne podziękowania należą się dla organizatorów: Roberta Furtaka, Tadeusza Lorentza, Sławomira Gaca, Zbigniewa Bubaka oraz pozostałych uczestników całego odcinka Marszu Pamięci: Bogumiły Adamek, Marzeny Smiatek, Moniki Mrozek, Witolda Biernackiego, Pawła Mrozka, Andrzeja Kani, Rafała Plewni i Władysława Gaska oraz Stowarzyszeń Sokoła Radlin i Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej i wszystkich osób oraz Instytucji, które wsparły Marsz Pamięci.

 

Za nami XIII Marsz Pamięci

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej herb