07 kwietnia 2025

Za nami promocja książki o Grodzisku

W sobotę 5 kwietnia 2025 r. przy pełnej sali Dworca Kolejowego odbyła się promocja nowej publikacji o wodzisławskim Grodzisku autorstwa Jarosława Formalewicza, zawodowego geodety, pasjonata historii dawnych Słowian, członka Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.  Nowa książka pt. „Historia Wodzisławia wodą pisana”, opisuje tą część miasta od zupełnie nieznanej strony. Autor zamieszcza tam modele terenu, zdjęcia oraz opisy pozostałości różnych struktur niewątpliwie stworzonych przez człowieka w zamierzchłych czasach. Jarosław Formalewicz w ubiegłych latach prowadził badania terenowe na legendarnym Grodzisku. W ich wyniku zinwentaryzował i utrwalił m.in. pozostałości po ponad 50 groblach dawnych stawów. Na podstawie swojej wiedzy zawodowej, a także w oparciu o mapy historyczne jak i specjalistyczne, próbuje oszacować skalę budowy tego typu obiektów ich chronologię oraz funkcjonowanie. Typuje i wskazuje prawdopodobne miejsca zasiedlenia Grodziska i inne nieznane struktury, ukryte do dziś w lesie. Autor omówił kiedy i w jakim okresie czasu mógł funkcjonować ten ogromny kompleks stawów na terenie dzisiejszego Grodziska. Wskazał przy tym na konieczność szerokich badań archeologicznych tego miejsca i konieczność współpracy w tym zakresie muzealnych archeologów z pasjonatami, której jego zdaniem brakuje. Spotkanie prowadził Krzysztof Witosz. Po wykładzie autor odpowiadał na pytania publiczności. Jarosław Formalewicz podziękował wspierającym go historykom: Józefowi Kłosokowi, Piotrowi Hojce, Krzysztofowi Witoszowi, Robertowi Furtakowi oraz radnemu Łukaszowi Chrząszczowi. W spotkaniu wzięło udział około 50 osób w tym członkowie TMZW – prezes Piotr Hojka i członkowie Zarządu: Rafał Nicpoń, Krzysztof Witosz i Robert Furtak.Niewątpliwie wkład Jarosława Formalewicza -  szczególnie w opracowanie terenowe - grobli stawów i pozostałości po działalności człowieka na terenie Grodziska w dawnych czasach z pewnością będzie cenny zarówno dla archeologów jak i historyków.

 

Zainteresowanie wodzisławskim Grodziskiem w ostatnich latach na nowo wzrosło.  W 68 numerze Herolda Wodzisławskiego wydanym w 2022 r.  tematem numeru były właśnie „Tajemnice Grodziska”, tam też autor przestawił część swoich ustaleń. W 2023 r. ukazała się natomiast książka Piotra Hojki „O początkach Wodzisławia Śląskiego”, w której autor rozpatruje różne stare i nowe hipotezy na temat początków miasta w tym Grodziska. Na podstawie tego zainteresowania na wniosek radnego Łukasza Chrząszcza Rada Miasta Wodzisławia Śląskiego przeznaczyła środki na badania archeologiczne Grodziska w 2024 r. Okazało się, że na terenie grodu pierścieniowatego odkryto pozostałości po osadnictwie z IX-X wieku. Badania te nadal trwają i mogą pomóc zweryfikować część hipotez stawianych przez historyków w tym np. rolę i znaczenie kapliczki słupowej czy zasięgu, chronologii i funkcjonowania dawnego folwarku na Grodzisku. Czy wobec tak dużego zainteresowania Grodziskiem uda się ustalić lub znaleźć coś więcej – czas pokaże.

 

Już 4 maja 2025 (niedziela) odbędzie się "I RAJD PIESZY SZLAKAMI GRODZISKA" (link), wtedy też autor najnowszej publikacji o Wodzisławiu Śląskim - Jarosław Formalewicz wraz z innymi przewodnikami zabierze wszystkich chętnych na spacer po wyjątkowych i tajemniczych ścieżkach wodzisławskiego Grodziska. Kryje ono wiele tajemnic. Część z nich będą mogli Państwo poznać już 4 maja bieżącego roku. Zapisy na Rajd pod adresem: tmzw.rajd@wp.pl Jest to nawiązanie do organizowanego również przez TMZW "Rajdu jedwabnym szlakiem".

 

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej herb