XIV Marsz Pamięci w 80. rocznicę ewakuacji KL Auschwitz z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego znanej jako Marsz Śmierci za nami. W tym roku Marsz podzielony był na 4 odcinki i odbywał się w dniach od 16 do 19 stycznia.
W czwartek 16 stycznia 2025 r. rozpoczął się uroczystościami
Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.Tam grupa naszych piechurów wraz z delacjami Muzeum w Wodzisławiu Śląskim i Muzeum z Oświęcimia złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod ścianą śmierci.
Następnie uczestnicy Marszu Pamięci wyruszyli w drogę. W tym roku wyruszyło 17 osób. W pierwszym dniu osiągnięto Miedźną.
W piątek 17 stycznia 2025 r. nasza grupa uczestniczyła w Miedznej w prelekcji na temat Marszu Śmierci. Pod wieczór uczestniczy marszu dotarli do Studzionki, gdzie w kolejnym dniu 18 stycznia 2025 r. odbyła się uroczysta Msza Święta.
Kolejne uroczystości miały miejsce w Pawłowicach, Bziu i Jastrzębiu-Zdroju. Marsz wkroczył więc na historyczną ziemię wodzisławską. W Jastrzębiu-Zdroju uczestniczył w nich Prezydent Miasta Pan
Michał Urgoł. Pan Prezydent Jastrzębia-Zdroju na ręce
Roberta Furtaka - komandora Marszu Pamięci wręczył pamiątkową statuetkę oraz pismo dla TMZW pisząc: "składam wyrazy uznania z propagowanie historii poprzez upamiętnienie Marszem Pamięci ewakuacji więźniów KL Auschwitz".
Ostatni dzień Marszu Pamięci rozpoczął się od uroczystość przy pomniku Ofiar Marszu Śmierci na terenie Parku Zdrojowego w Jastrzębiu-Zdroju po czym uczestnicy wyruszyli do Mszany.
W Mszanie główne uroczystości odbyły się na miejscowym cmentarzu, brał w nich udział Wójt Gminy Mszana Pan
Mirosław Szymanek, który wraz z grupą przeszedł następnie do Wodzisławia Śląskiego.
W Wodzisławiu Śląskim uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu na Wilchwach. Następnie duża grupa przeszła na Piaskową Górę na główną mogiłę ofiar Marszu Śmierci na ziemi wodzisławskiej. Tam podobnie jak w innych miejscach trasy złożono kwiaty i zapalono znicze oraz oddano hołd poległym. W uroczystościach na Piaskowej Górze w Wodzisławiu Śląskim uczestniczyły władze miasta: prezydent i wiceprezydent miasta
Mieczysław Kieca i
Izabela Kalinowska, radni miejscy na czele z przewodniczącym
Mariuszem Blazym, członkowie TMZW m.in.
Krzysztof Witosz,
Kazimierz Mroczek,
Piotr Hojka, Monika Mrozek i
Antoni Krzyżak wraz z grupą Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej oraz przedstawicielka władz powiatu wodzisławskiego Pani
Barbara Chrobok. Modlitwy na całej trasie przy mogiłach poległych i miejscach pamięci narodowej poprowadził wodzisławianin
Zbigniew Bubak. Następnie uroczystości odbywały się na dworcu kolejowym, przy tablicy na ul. Michalskiego oraz w Muzeum-Pałacu Dietrichsteinów, gdzie uczestników marszu przywitał w imieniu miasta prezydent Mieczysław Kieca. Następnie wysłuchano prelekcji Piotra Hojki po czym uczestniczono w spotkaniu w sali reprezentacyjnej. O godzinie 17:30 miała miejsce uroczysta Msza Święta w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zamykająca uroczyści. Mszę Świętą koncelebrował prałat ks.
Bogusław Płonka.