31/05/23

Józef Burszyk – rzeźbiarz z Bełsznicy i członek TMZW wraz z dziećmi z Ukrainy, które po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej przyjechały do Bełsznicy tworzą nowe dzieło rzeźbę księżnej wodzisławskiej Konstancji. Nastoletni Kirył, Nazar, Arsen, Bogdan, Igor i Aleksander pod czujnym okiem Józefa Burszyka uczyli się rzemiosła, tworząc rzeźbę wodzisławskiej księżnej. Obecnie będą trwały jeszcze prace wykończeniowe przez Józefa Burszyka, który ma nadzieję, że któraś z rad dzielnic lub władze miasta lub przedsiębiorcy docenią pracę nastolatków, którzy znaleźli schronienie na ziemi wodzisławskiej. Dzięki temu, można by zakupić dla przebywających w Bełsznicy młodych uchodźców drobne upominki.

 

Konstancja wodzisławska to półlegendarna księżna z dynastii Piastów uchodzi za postać która cieszyła się wyjątkowym szacunkiem poddanych. Zmarła w 1351 r. w Wodzisławiu. Wcześniej Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej utworzyło kilka pamiątek związanych z księżną. 7 listopada roku 2000 we wnęce wyremontowanej kamienicy przy Rynku nr 13 na rogu przy ul. Księżnej Konstancji umieszczono figurę patronki tej ulicy wodzisławskiej księżnej Konstancji. Wykonawcą rzeźby dla Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej był wtedy Wiesław Kamiński. Figurę przez prawie rok można było oglądać w galerii „Art Wladislavia”. Powstały również m.in. jej portrety i obrazy.

 

Obecna realizacja dzieci z Ukrainy i Józefa Burszyka ma również przypominać naszym mieszkańcom postać zasłużonej księżnej. Dzieło powstaje z drewna lipowego i liczy około 170 cm wysokości. Nawiązuje ono do poprzednich wizerunków księżnej zrealizowanych przez TMZW. Być może rzeźbę uda się postawić w którymś z miejsc Wodzisławia Śląskiego np. parku Trzy Wzgórza, przy Baszcie Rycerskiej lub innym miejscu np.  przy osiedlu Piastów, które upamiętnia dynastię z której księżna pochodziła.

 

Z tego powodu jako Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej apelujemy aby to wyjątkowe dzieło sztuki znalazło nabywcę, dzięki któremu będzie możliwy zakup prezentów dla młodych twórców. W tej sprawie zachęcamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu z nami.

 

Powstaje rzeźba Księżnej Konstancji Wodzisławskiej

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej herb