07 sierpnia 2023

Pierwszy Rajd WKW za nami

W niedzielę 6 sierpnia 2023 r. odbył się pierwszy Rajd Historyczny WKW, nawiązujący do dawnego wyścigu Wodzisław-Karwina-Wodzisław współorganizowanego w II. poł. XX wieku przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.
 
Mimo fatalnej pogody - ulewnego deszczu i zimna nasi partnerzy z Sokoła Radlin postanowili podjąć wyzwanie i przejechać odcinek rajdu. Dołączył do nich członek Koła Turystyki Rowerowej w Gminie Godów oraz przedstawiciel TMZW Robert Furtak.
 
Najpierw jednak o godz. 9:30 uczestnicy wydarzenia zwiedzili Muzeum w Wodzisławiu Śląskim po którym oprowadzał ich prezes TMZW a jednocześnie kustosz Muzeum Piotr Hojka.
 
Następnie uczestnicy przejechali spod wodzisławskiego Pałacu Dietrichsteinów do Łazisk, gdzie dołączyli do nich kolejni goście, którzy na miejsce dotarli indywidualnie. W Łaziskach zwiedziliśmy kościół pw. Wszystkich Świętych z przełomu 1466 i 1467 r. Oprowadził nas po nim i opowiedział ciekawie historię pan Jarosław Widenka.
 
Następnie uczestnicy rajdu przejechali do Gołkowic, tam po zabytkowym kościele pw. św. Anny oprowadził nas Przewodniczący Rady Gminy Godów Antoni Tomas. W Gołkowicach zobaczyliśmy najnowszą atrakcję turystyczną w gminie Godów - kryptę dawnych właścicieli Gołkowic.
 
Ze względu na złą pogodę zmuszeni byliśmy wraz z naszymi czeskimi partnerami odwołać zwiedzanie Karwiny, niemniej jednak cykliści symbolicznie odwiedzili wcześniej również to miasto.
 
Specjalne podziękowania dla osób dzięki którym mogliśmy zorganizować to wydarzenie: Roberta Furtaka, Sławomira Gaca, Jarosława Widenki, Stanisława Gryma, Antoniego Tomasa, Michała Lorka, księży parafii w Łaziskach ks. Antoniego Brzytwy i Gołkowicach ks. Adama Barona i prezesa TMZW Piotra Hojki oraz wszystkich innych osób uczestniczących w wydarzeniu w szczególności rowerzystów, którzy pokazali, że turystyce rowerowej nie straszna zła pogoda.

 

 
Liczymy, że w przyszłym roku ponownie spotkamy się na rajdzie WKW nawiązującym do pięknych tradycji kolarskich ziemi wodzisławskiej.
 
Wydarzenie organizowaliśmy wspólnie z partnerami Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej (TMZW) - Sokołem Radlin i Kołem Turystyki Rowerowej w Gminie Godów. Dziękujemy!
 
Wydarzenie było częścią cyklu Dni na Ziemi Wodzisławskiej z TMZW - darmowych eventów podczas których m.in. zwiedzaliśmy również Koksownię Radlin jako jeden z najdłużej działających zakładów pracy na ziemi wodzisławskiej czy Las Miejski na Grodzisku. 

 

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej herb