Jak poinformował Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego w przyszłym roku przebudowie ma ulec część ulicy ks. płk Wilhelma Kubsza na odcinku od WCK do ul. Harcerskiej. W artykule pt. "Ulica Kubsza w nowym wydaniu" czytamy:
"W pasie drogi publicznej ulicy ks. płk. Wilhelma Kubsza ma zostać stworzona wysokiej jakości bezpieczna i atrakcyjna przestrzeń dla mieszkańców poprzez: ograniczenie intensywności ruchu kołowego, reorganizację parkowania i zniwelowanie efektu miejskiej wyspy ciepła. Zaplanowane „odbetonowanie” znacznej powierzchni ulicy ma dokonać się dzięki m.in. utworzeniu terenów biologicznie czynnych, nasadzeniu zieleni wysokiej i niskiej oraz wymianie nawierzchni. Istniejąca obecnie w tym miejscu mała architektura, czyli np. ławki czy kosze na śmieci, mają zostać zastąpione elementami jednolitymi, charakterystycznymi dla planowanego woonerfu. W tej wyjątkowej strefie mają pojawić się też ciekawe wiaty rowerowe z zielonymi dachami. Dla wodzisławian będzie to nowa przestrzeń wspólna, przyjazna pieszym i rowerzystom".
Z tej okazji pozwolimy sobie raz jeszcze przedstawić naszą dość już starą koncepcję rewitalizacji tej części wodzisławskiej starówki.
Informacja o przebudowie ulicy Kubsza ucieszyła naszych członków, gdyż w ostatnim czasie centrum Wodzisławia Śląskiego pozbawione było większych prac rewitalizacyjnych. Sugerujemy aby ta zaplanowana część miasta posiadała wzorem sąsiednich miast nie tylko wymienione wyżej atrakcje ale również fontannę lub nawet kilka mniejszych fontann oraz ławki pomnikowe (ławki z znanymi postaciami lub nawiązujące do wydarzeń historycznych), Jako TMZW uważamy, że powinno dojść również do przyśpieszenia prac związanych z odtworzeniem deptaku miejskiego w ciągu ulicy Kubsza od budynku nr 15 do Rynku oraz w otoczeniu Pałacu Dietrichsteinów (Plac Zamkowy) aż do WCK, co razem z zaplanowanym do realizacji "woonerfem". Pozwoliłoby to stworzyć nową ciekawą przestrzeń miejską, której obecnie brakuje.
Trzeba przyznać, że obecnie Wodzisław Śląski jako jedyne duże miasto w regionie nie posiada deptaku w centrum miasta. Nie bez powodu często słyszymy prośby o odtworzenie ciągu pieszego na starówce - co już kilkukrotnie przekazywaliśmy jako TMZW do miasta. Również podczas ostatnich konsultacji nad strategią rozwoju Wodzisławia Śląskiego przedstawiliśmy naszą wizję tego gdzie taki ciąg można odtworzyć. Utworzenie miejskiego deptaku wraz z zabudową elementów małej architektury np. fontanny, ławek pomnikowych, skwerów itd. jest konieczne aby zabytkowe Stare Miasto odzyskało swój dawny urok, i dorównywało takim perełkom architektury jak np. Pałac Dietrichsteinów. Również sam Rynek, zyskałby na atrakcyjności. Deptak w naturalny sposób połączyłby takie obiekty jak Rynek, Pałac Dietrichsteinów (Muzeum), Park Zamkowy, Wodzisławskie Centrum Kultury a docelowo również zabytkowy klasztor i kościół franciszkanów i park Trzy Wzgórza.
Odtworzenie deptaku na pozostałych - wyłączonych z realizacji inwestycji obszarach - można dokonać niewielkim kosztem. Sugerujemy aby dokonać tego przez zmianę organizacji ruchu, montaż słupków drogowych, kwietników i ławek pomnikowych. Zmiana organizacji ruchu powinna objąć ulice: Rynek, Kubsza, Głowackiego, Minorytów i fragment Sądowej.
Obecna sytuacja powoduje, że ta część miasta obfitująca w zabytki nie jest atrakcyjna dla mieszkańców i turystów odwiedzających Wodzisław Śląski. Brak jest reprezentacyjnej ulicy miasta.
Docelowo jak już sugerowaliśmy w czasie prac nad strategią miejską taki deptak z ulicy Kubsza należałoby przedłużyć do Rynku i dalej obok zabytkowego XIV w. kościoła Św. Trójcy i zespołu poklasztornego w kierunku ulic Minorytów i ks. Pawła Pośpiecha do parku Trzy Wzgórza.
Wtedy zyskalibyśmy naprawdę długą i ciekawą oś turystyczno-spacerową miasta.
Zdjęcie: Miasto Wodzisław Śląski