16/11/23

Już niebawem zaprezentujemy najnowsze odkrycie prezesa TMZW Piotra Hojki - kustosza Muzeum w Wodzisławiu Śląskim - dotyczące najdawniejszej historii Wodzisławia Śląskiego! Sensacyjny nieznany dotychczas dokument i materiał, który być może zmieni postrzeganie tego jak i kiedy powstał Wodzisław Śląski!

 

Piotr Hojka natknął się na oryginalny pisany odręcznie po łacinie, pochodzący z XVIII wieku tekst, informujący nas o początkach istnienia miasta i klasztoru w Wodzisławiu Śląskim. Odkrycia dokonał już w 2017 r., ale od tego czasu prowadził badania i analizy nad jego zawartością, gdyż niektóre znajdujące się tam informacje kierują nas w zupełnie nowy i nieznany wcześniej obszar poszukiwań. W międzyczasie na bazie jego pracy powstał najpierw artykuł, który jednak rozbudowywano na tyle, że powstała nowa książka, którą niebawem autor zaprezentuje.

 

Dotychczas podana w 1883 roku przez Rudolfa Hirscha data 1257 jako rok początków miasta nie miała, żadnego źródłowego potwierdzenia. Nikt poza samym Rudolfem Hirschem nie widział wzmianki o 1257 roku i od ponad 140 lat "staliśmy można powiedzieć w miejscu" jeśli chodzi o badania historyczne dotyczące początków naszego miasta. Do dziś nie było żadnego źródłowego potwierdzenia tej daty i nikt nie widział zapisu podawanego przez Rudolfa Hirscha. Nie znaleziono również jakiś innych informacji na ten temat. Normalnym więc było to, że po 100 latach od publikacji Rudolfa Hirscha wielu historyków zaczęło wątpić w jego ustalenia, a zarazem to, że Wodzisław naprawdę istniał w 1257 roku. Niektórzy historycy coraz częściej przesuwali datę powstania miasta na „ostatnie lata wieku XIII”.  Dzięki odkryciu nowego dokumentu i źródła w tej sprawie przez Piotra Hojkę, jako miasto możemy w końcu odważniej bronić daty 1257 r.

 

Praca Piotra Hojki uwiarygodnia podaną przez Rudolfa Hirscha w XIX wieku datę 1257 jako rok założenia klasztoru (i miasta). Dzięki najnowszemu odkryciu wiemy, że nie jest tak, że Rudolf Hirsch albo "się pomylił”, albo jak niektórzy sugerowali wręcz „wymyślił sobie tą datę”.  Jest to wiec niezwykle ważne odkrycie dla najstarszych dziejów naszego miasta, tym bardziej, że najstarszy dotychczas znany nam dokument dotyczący Wodzisławia Śląskiego pochodzi dopiero z przełomu XIII i XIV w. Najnowsze odkrycie przynosi jednak szereg dalszych pytań.

 

W pracy Piotra Hojki znajdziemy próby odpowiedzi na najbardziej intrygujące kwestie związane z historią naszego miasta takie pytanie jak np.  Czy wodzisławskie Grodzisko to obszar dawnego Wodzisławia? Czy może Jedłownik jest starszy od Wodzisławia? Czy Wodzisław istniał przed 1257 rokiem? Pojawiają się też hipotezy i sugestie tego co należy jeszcze zbadać. Wszystko to na bazuje na źródłach i materiałach historycznych oraz zaznacza, że jeszcze wiele mogą wnieść w przyszłości badania archeologiczne. Promocja książki już niebawem 30 listopada 2023 r. w wodzisławskim Muzeum.

 

Aktualizacja 3.12.2023

 

Wobec licznych pytań informujemy, że książkę można nabyć w sklepie online Nowin.pl pod adresem:

https://sklep.nowiny.pl/produkt/o-poczatkach-wodzislawia-slaskiego/

 

lub telefonicznie pod numerem telefonu 32 415 47 27

 

Przy zamówieniu książki można zaznaczyć bezpłatny odbiór osobisty w Wodzisławiu Sląskim  w Galerii TMZW Rynek 20, Art. Wladislavia (UWAGA! tylko w czwartki o godzinie 11:00 - 11:15).

 

Zachęcamy do zakupu tej ciekawej publikacji, którą powinien przeczytać każdy miłośnik historii Wodzisławia Śląskiego oraz ziemi wodzisławskiej.

 

Opis publikacji oraz specjalną świąteczną promocję, znajdziecie w zakładce: WYDAWNICTWA TMZW (link)

 

 

O początkach Wodzisławia Śląskiego

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej herb