20/08/23
W Wodzisławiu Śląskim powstaje zapowiadany co najmniej od lat 60. XX wieku przystanek kolejowy Wodzisław Śląski Centrum (dawniej planowany jako Wodzisław Śląski Miasto).
 
Niegdyś przystanek ten miał być częścią stacji Wodzisław Śląski Osobowy, ze znacznie bardziej rozbudowaną infrastrukturą i 3 torami, planów tych jednak w czasach PRLu nie zrealizowano.  Obecna realizacja to przystanek z jednym peronem i torem.
 
Członkowie TMZW śledzą postępy na budowie wyczekiwanej i ważnej inwestycji, jaką jest przystanek kolejowy Wodzisław Śląski Centrum.
 
Przedsięwzięcie, którego inwestorem jest PKP PLK S.A., jest dofinansowane ze środków budżetu państwa, w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 - 2025.
 
Na zdjęciach: stan w dniu 10.08.2023 r.
fot. Piotr Sidor/TMZW
 
W związku z budową nowego przystanku pojawiają się obawy o pogorszenie i tak już złej przepustowości na linii Wodzisław-Chałupki. W Nowinach możemy na ten temat przeczytać ciekawy artykuł, link:

 

Jako TMZW podzielamy te obawy i uważamy, że remont z lat 2014-2016 powinien być w całości dokończony wraz z odbudową wspomnianej mijanki oraz remontem torów na stacji w Wodzisławiu Śląskim i Olzie o co apelowaliśmy już niejednokrotnie.

Nowy przystanek w Wodzisławiu Śląskim

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej herb