08/08/20

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej może pochwalić się nową atrakcją. Jest nią "Ławka Wodzisławska" wykonana przez artystę-rzeźbiarza Józefa Burszyka z Bełsznicy.

 

Pan Józef od lat zajmuje się rzeźbą, a jego cenione prace stanowią wystrój wielu miejsc w kraju i zagranicą. W ostatnim czasie wykonał np. dwie rzeźby do wodzisławskiej stajenki Bożonarodzeniowej.

 

Ławka wodzisławska to pomysł, który narodził się w ubiegłym roku w gronie członków TMZW podczas jednego z zebrań. Członek TMZW Darek Dyrszlag zaproponował wówczas wykonanie "Ławki Wodzisławskiej", w jakiś sposób nawiązującej do naszego miasta. Wykonania dzieła podjął się współpracujący z TMZW rzeźbiarz Józef Burszyk z Bełsznicy. W początkach 2020 r. artysta przystąpił do pracy, czego efektem było stworzenie w kwietniu 2020 r. "Ławki Wodzisławskiej". Na niej znajduje się herb miasta oraz napis „Bądź”, co w zamyśle artysty ma nawiązywać do bycia choć przez chwilę Wodzisławianinem, albo przebywania w naszym mieście.

 

„Wodzisławianinem...Bądź”, „Bądź... w Wodzisławiu”, „Związany z naszą ziemią Bądź” czy też po prostu „Bądź... wśród nas”, to słowa, które jak wiele innych każdy może dopasować sam siadając na niezwykłej wodzisławskiej ławce – mówił Józef Burszyk.

 

Z uwagi na obostrzenia związane z COVID - wprowadzeniem tzw. „obszaru czerwonego” na terenie powiatu wodzisławskiego - wszelkie wydarzenia kulturalne są zawieszone do odwołania. Z tego powodu nie możemy przeprowadzić spotkania z artystą. Jednak już w Dzień Patrona Miasta - Świętego Wawrzyńca – w poniedziałek 10 sierpnia 2020 r. po raz pierwszy na "Ławce Wodzisławskiej" będzie mógł usiąść każdy, kto będzie przechodził Rynkiem nieopodal Galerii Art. Wladislavia.

 

 

Nowa niespodzianka - powstała "Ławka Wodzisławska"

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej herb