W ostatnią sobotę (22 marca br.) odbył się IV Memoriał Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka, którego pomysłodawcą i organizatorem jest nasz członek, Robert Furtak. Wśród uczestników była grupa kolarzy z „Sokoła” Radlin, a także osoby związane z Marszem Pamięci.
Grupa spotkała się przed kościołem w Radlinie II, aby najpierw odwiedzić grób Jana Stolarza i Jego Żony. Robert Furtak opowiedział o idei Janka i początkach marszu z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego. Po zapaleniu zniczy i modlitwie wszyscy skierowali się do centrum Wodzisławia, a na terenie Pałacu Dietrichsteinów obejrzano wywiad, którego dla telewizji TVT udzielił Jan Stolarz na krótko przed wymarszem na szlak „Marszu Pamięci” w 2020 roku. Okazało się, że był to ostatni rajd, na którego czele stanął właśnie Janek…
Piotr Hojka – Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej i pracownik wodzisławskiego muzeum – pokazał zebranym ekspozycje, które aktualnie można oglądać w Pałacu, a także przedstawił kilka ciekawostek historycznych na okolicznym rynku. Rozmawiano również o zbliżających się uroczystościach dotyczących ważnych rocznic związanych z dziejami II wojny światowej, które są przygotowywane przez muzeum, TMZW i grupy rekonstrukcji historycznej.
Ostatnim etapem memoriału była wizyta na cmentarzu przy ul. Pszowskiej, gdzie zapalono znicze na mogile rodzinnej, w której spoczywa Jurek Gawliczek. Wspominano tutaj Jego postać, wkład w promowanie idei Marszu Pamięci czy zaangażowanie w rozwój ratownictwa górniczego na ziemi wodzisławskiej, a także zwrócono uwagę na działania, które podejmował we współpracy z naszym towarzystwem. Na zakończenie zaplanowano już V Memoriał Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka, który ma się odbyć 21 marca 2026 roku.
Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w Wodzisławiu Śl. w intencji poległych,pomordowanych i pokrzywdzonych przez nazizm i komunizm mieszkańców Ziemi Wodzisławskiej,w kościele Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny w Wodzisławiu Śl. 26 marca 2025 o godz. 18,00 została odprawiona Msza Święta.
W nabożeństwie wzięli udział harcerze z Hufca ZHP, Hufca ZHR, członkowie SP AK Wodzisław Śl ze sztandarem w rękach chorążego Andrzeja Lużyny. Z ramienia Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej obecny był Robert Furtak i Krzysztof Witosz. Licznie przybyli mieszkańcy miasta. Mszę celebrował prałat proboszcz ks. Bogusław Płonka w asyście kleryków. W homilii ksiądz proboszcz przedstawił zarys dziejów miasta od roku 1922,kiedy na rynku przywitano Wojsko Polskie, poprzez wojnę 1939 roku,zrabowanie dzwonów kościoła w 1943 przez Niemców , zniszczenie miasta i kościoła w 1945 roku oraz ciężkie lata w komunistycznym reżimie zilustrowanym na przykładzie dzwonu „Florian” odlanego w miejscowej odlewni z szyn kolejowych w roku 1956.
Następnie zebrani przeszli pod tablicę upamiętniającą poległych mieszkańców Ziemi Wodzisławskiej,gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze pamięci. Odśpiewano zwrotkę „Roty” a następnie harcerze oddali część bohaterom gromkim „Czuwaj”.
Na zakończenie uroczystości Prezes SPAK Antoni P.Krzyżak podziękował uczestnikom za udział w uroczystości i prosił o zachowanie w pamięci tych,którzy ważąc się, na zdawałoby się rzeczy z pozoru niemożliwe, zwyciężyli.
Niżej Galeria zdjęć z obu uroczystości.