14/12/20
 
 
W 2020 r. podobnie jak od ponad 20 lat, dzieci pod opieką nauczycieli wykonały kilkadziesiąt Szopek Bożonarodzeniowych. Akcję od lat koordynują artysta Józef Burszyk z Bełsznicy oraz Czech Jiří Cvešper.
 
W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa wydarzenie będzie miało skromny charakter. Niemniej jednak od 20 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 r. wierni parafii Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego w Wodzisławiu Śląskim - Jedłowniku, będą mogli podziwiać ten wyjątkowy Bożonarodzeniowy wystrój świątyni przygotowany przez dzieci.
 
Józef Burszyk, który od wielu lat jest pomysłodawcą akcji bezkosztowo organizuje międzynarodowe wystawy szopek w Polsce, Czechach i na Słowacji. W tym roku te wyjątkowe dzieła sztuki pojawią się w Wodzisławiu Śląskim w nieco innych okolicznościach.
Rzeźbiarz chce, aby pomimo pandemii "radość, nadzieja i sztuka" towarzyszyły wiernym parafii jedłownickiej. Najwięcej szopek wykonały dzieci z gmin Gorzyce, Lubomia i Krzyżanowice. Powstają one również w szkole na Jedłowniku, Czechach, a nawet Słowacji.
 
Jak mówi główny organizator tego niezwykłego wydarzenia Józef Burszyk: "Akcja projektowania i tworzenia Szopek Bożonarodzeniowych łączy wiele osób - nauczycieli, rodziców z dziećmi, dziadków - całe rodziny. W tym roku we współpracy ze szkołami powstanie ok. 80-100 szopek, choć bywały lata, że było ich nawet 1500. Zaangażowane w ich projektowanie i budowę są setki osób, a dzieci rozwijają zdolności manualne. Jest to również świetna forma ewangelizacji, a zarazem oderwanie dzieci od maszyn, jakimi są dziś telefony komórkowe i komputery. Szopki są różnorodne. Ale to nie jest konkurs. Nie ma żadnych nagród. Każde dziecko, każda szkoła dostają dyplom" - mówi Józef Burszyk.
"Prawda i piękno przynoszą radość w ludzkim sercu, szczególnie w takich czasach jak dziś" - dodaje.
Zaprasza również do kontaktu szkoły oraz dzieci, które w przyszłości chciałby same zbudować te wyjątkowo radosne dzieła sztuki. Liczy, że po zakończeniu pandemii znowu będzie można organizować piękne wystawy.
 
Jako TMZW serdecznie gratulujemy wszystkim dzieciom, nauczycielom i koordynatorom akcji. Dziękujemy również organizatorom: Parafii Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego w Wodzisławiu Śląskim - Jedłowniku, Radzie Parafialnej, a w szczególności Pani Barbarze Kuhn i Panu Józefowi Burszykowi, za to, że możemy patronować tej wspaniałej inicjatywie.
Józef Erwin Burszyk - to pochodzący z Bełsznicy artysta rzeźbiarz, miłośnik ziemi wodzisławskiej, autor m.in. "Ławki Wodzisławskiej" oraz figur do wodzisławskiej Szopki Bożonarodzeniowej na Rynku. Wykonuje też tzw. "Misy Śląskie", czyli popularnie zwane korytka na dania dla kilku osób, które na życzenie można ozdobić każdym motywem. Posiada ogromną wiedzę na temat drewna, rzeźbienia oraz zna wiele ciekawostek z tym związanych.

 

Kościół jedłownicki ozdobią Szopki Bożonarodzeniowe z Polski, Czech i Słowacji

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej herb