12/08/24
W życie wchodzą plany reorganizacji systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (dalej PRM) w powiecie wodzisławskim. Zniknąć ma ostatnia karetka typu S - Specjalistyczna (trzyosobowa z lekarzem, dawniej tzw. erka) i zostać zamieniona na karetkę typu P - Podstawowego (dwuosobowa).
 
W związku z tym zmniejszeniu ulegnie obsada stacji pogotowia ratunkowego w powiecie wodzisławskim z 11 do 10 ratowników w tym w Wodzisławiu Śląskim z 7 osób do 6 osób na dobę (bez lekarza). Już w 2017 r. gdy zlikwidowano karetkę typu S w stacji w Rydułtowach, liczba personelu medycznego pogotowia ratunkowego w powiecie wodzisławskim zmniejszyła się więc z 12 do 11 osób.  Obecnie ulegnie kolejnemu zmniejszeniu i w sumie od 2017 r. będą to aż dwie osoby mniej - czyli tyle ile wynosi obsada ambulansu podstawowego. Jakie to może mieć znaczenie? Zapewne znaczne w przypadku trudnych akcji ratunkowych np. wypadku masowego gdzie potrzebna jest większa ilość na miejscu nagłego zdarzenia nie tylko karetek ale i ratowników medycznych np. na autostradzie, kopalni czy innym miejscu. Zaniepokojeni tym faktem postanowiliśmy wystosować apel do Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim oraz Wojewody Śląskiego z prośbą o utworzenie z zaoszczędzonych pieniędzy z karetek S (w Rydułtowach i Wodzisławiu), dodatkowego szóstego zespołu ratownictwa medycznego (dalej ZRM) w powiecie wodzisławskim.
 
 
W pismach  zawarliśmy m.in. następujące kwestie:
 
- przypominamy likwidację karetki S w powiecie wodzisławskim w 2017 r. w Rydułtowach (i zmniejszenie dostępności personelu ZRM o 1 osobę z 12 do 11 pracowników pogotowia ratunkowego/dobę)
 
- projektowana likwidacja trzyosobowej karetki S w 2024 (Wodzisław Śląski)  spowoduje dalsze zmniejszenie dostępności personelu ratunkowego w powiecie wodzisławskim z 11 do 10 osób - tylko o 1 więcej niż w powiecie raciborskim - który ma znacznie mniejszą liczbę mieszkańców.
 
- zdarzenia masowe np. wypadek na KWK Rydułtowy czy wypadek w Wodzisławiu Śląskim-Zawadzie, co powoduje znaczne obciążenie miejscowych ZRM w powiecie wodzisławskim, które zajęte są wielogodzinnymi często zdarzeniami
 
- znacznie wyższą niż u sąsiadów liczbę mieszkańców (ponad 31 000) przypadającą na jedną karetkę w powiecie wodzisławskim
 
Powiat pszczyński 4 ZRM (na 111 000 mieszkańców) - 1 ZRM na ok. 27,75 tyś.
Powiat cieszyński  7 ZRM (na 177 000 mieszkańców) - 1 ZRM  na ok. 25,2 tyś.
Powiat raciborski 4 ZRM (na 108 000 mieszkańców) 1 ZRM na ok. 27,0 tyś.
Żory 2 ZRM (na 61 000 mieszkańców) - 1 ZRM na ok. 30,5 tyś.
Jastrzębie Zdrój  3 ZRM (na 82 000 mieszkańców) - 1 RM na 27,3 tyś.
Powiat częstochowski 7 ZRM (na 131 000 mieszkańców) 1 ZRM na ok. 18,7 tyś.
Powiat wodzisławski 5 ZRM (na 156 000 mieszkańców - 1 ZRM przypada na aż ok. 31,2 tyś mieszkańców).
 
Dodatkowo ZRM z Rydułtów i Wodzisławia bardzo często wspomagają ludny Rybnik i powiat rybnicki.
 
 
- zabezpieczanie przez ZRM z powiatu wodzisławskiego dużej części okolic Rybnika i powiatu rybnickiego/raciborskiego (zgodnie z pismem ZOZ gminy: Kornowac, Jejkowice i Gaszowice).
 
- powstanie w ostatnim czasie nowych dużych zakładów pracy w Wodzisławiu Śląskim (Eko-Okna) i Gorzyczkach (Amazon), zatrudniających kilka tysięcy osób.
 
- brak Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (dalej: SOR) w powiecie wodzisławskim co wydłuża dotarcie pacjenta do szpitala z SOR (te są w innych powiatach) i do dostępu do lekarza SOR; ale  także wymusza dojazd i wyjazd karetki poza swój rejon operacyjny z powiatu wodzisławskiego do SOR w innym powiecie. To jeszcze bardziej zmniejsza dostępność karetek w powiecie wodzisławskim.
 
- przebieg Autostrady Bursztynowej i międzynarodowej linii kolejowej Rybnik-Chałupki.
 
- częste interwencje  w Wodzisławiu Śląskim karetek spoza powiatu wodzisławskiego z powodu zajętości naszych ZRM z Wodzisławia.
 
 
Dlatego uważamy, że należy podjąć działania do utworzenia dodatkowego szóstego zespołu ratownictwa medycznego w powiecie wodzisławskim - być może umiejscowionego w rejonie Gorzyc-Godowa przy węźle A1.
 
Pozwoliłoby to wzmocnić cały system Państwowego Ratownictwa Medycznego w południowej części Górnego Śląska w tym w nadgranicznym przebiegu Autostrady Bursztynowej w powiecie wodzisławskim. Będziemy czekali na efekty tych działań i mamy nadzieję, że dzięki likwidacji karetki S w Wodzisławiu Śląskim oraz innych miejscowościach, znajdą się pieniądze na dodatkowy szósty ZRM w powiecie wodzisławskim i Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Ślaskim podejmie stosowne działania, a Wojewoda Śląski zgodzi się na utworzenie dodatkowej karetki P w naszym powiecie.
 
 
O problemie piszą także Nowiny.pl link:

Karetka typu S zlikwidowana w powiecie wodzisławskim

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej herb