09/08/23
10 sierpnia obchodzimy Dzień Patrona Miasta Świętego Wawrzyńca!
 
Święto to obchodzone od 1536 r., kiedy to Wodzisław został spustoszony przez ogromny kataklizm. Mieszkańcy postanowili oddać się pod opiekę Świętego, by przez jego wstawiennictwo odwrócić nieszczęścia od miasta. Tak w Wodzisławiu rozpoczął się kult św. Wawrzyńca. Dokładnie nie wiadomo jaki kataklizm nawiedził miasto w XVI w. Być może był to pożar, orkan albo wielka powódź. Dawniej tego dnia odbywały się pielgrzymki do kościoła pw. św. Wawrzyńca w Skrzyszowie. W czasach PRLu tradycja święta stopniowo zanikała.
 
Święto reaktywowano dzięki staraniom proboszcza wodzisławskiego ks. Prałata Bogusława Płonki w 2007 r. Jednak już w 1999 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej i ks. Prałata we wnęce kamienicy nr 22 na Rynku umieszczono posąg patrona Wodzisławia Śląskiego św. Wawrzyńca. Ważąca 50 kg i mająca 1,30 cm wysokości rzeźba została poświęcona we wtorek 10 sierpnia 1999 roku.
 
Od kilku lat również przy rondzie Świętego Wawrzyńca (skrzyżowanie ulic Jana Pawła II i 26 Marca) stoi rzeźba patrona miasta.
 
Święty Wawrzyniec oprócz dwóch powyższych instalacji, jest patronem ronda i ulicy w Wodzisławiu Śląskim, a niedawno wzniesiono również w dzielnicy Wilchwy świątynię pod jego wezwaniem.
 
10 sierpnia 2023 r. o godzinie 18:00 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odbędzie się nabożeństwo ku czci Św. Wawrzyńca w intencji mieszkańców Wodzisławia Śląskiego.
 
Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej z okazji miejskiego święta życzy wszystkim mieszkańcom Wodzisławia Śląskiego i osobom związanym z miastem, a także władzom grodu nad Leśnicą wszelkiej pomyślności.
 

Dzień Patrona Wodzisławia Śląskiego 2023

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej herb