13/05/24

Ukryta w lesie na wodzisławskim Grodzisku Baszta Rycerska to jedna z perełek Wodzisławia Śląskiego.  Wszystkich poszukiwaczy przygód i miłośników historii zapraszamy do odwiedzenia Baszty zwanej również Wieżą Romantyczną. W pobliżu Baszty znajduje się owiane legendami wzgórze i las Grodzisko. Tuż przy wjeździe na parking przy Baszcie zobaczymy tajemniczą kapliczkę słupową, która pochodzi co najmniej z XVII w.

 

Baszta Rycerska wybudowana jako część zameczku myśliwskiego Edwarda Braunsa w 1867 r. została odbudowana w 1991 r. przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej, jako wieża rycerska, z drewnianymi podestami i wystrojem nawiązującym do średniowiecza. W 2004 r. obiekt spłonął. Odbudowany ponownie przez Miasto Wodzisław Śląski w 2021 r. jako platforma widokowa.

 

Godziny otwarcia Baszty Rycerskiej w Wodzisławiu (sezon 2024):

- Sobota  od 12:00 do 18:00

- Niedziela od 12:00 do 18:00

 

Wstęp: bezpłatny

 

Uwaga: zabytek w dni robocze, można odwiedzić po wcześniejszym umówieniu wizyty. Termin oraz godzinę odwiedzin w tygodniu można zarezerwować pod numerem telefonu: 32 45 90 478 lub e-mailowo: p.wala-musiol@wodzislaw-slaski.pl

 

 

Baszta Rycerska to prawdziwy punkt widokowy, widać z niej stare miasto w Wodzisławiu Śląskim, a  przy dobrej pogodzie oczom ukazują się wschodnie Sudety - opawska część Niskiego Jesionika. Dobrze widoczne są również takie szczyty jak Velky (780 m. n.p.m.)  i Mały Roudny (771 m. n.p.m.). Czasami widoczny jest również masyw Pradziada (1491 m. n.p.m.).

 

Atrakcje ziemi wodzisławskiej - Baszta Rycerska

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej herb