18 stycznia 2023

78. rocznica Marszu Śmierci

 
W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w upamiętnieniu tego wydarzenia czy to poprzez wizytę na mogiłach, udział w wodzisławskim odcinku Marszu Pamięci im. J. Stolarza lub wizytę w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, gdzie od godz. 14:30 odbędzie się część artystyczna, a później sesja popularno-naukowa poświęcona marszowi śmierci. Na niej swój wykład pt. "Tajemniczy list z Loslau", wygłosi nasz prezes Piotr Hojka.
 
Szczegółowe informacje o Marszu Pamięci, którego komandorem jest nasz członek Robert Furtak oraz orientacyjnych godzinach spotkania na mogiłach, a także bieżącą relację z przebiegu znajdziecie na profilu FB Marszu Pamięci oraz stronie TMZW - link:
 
 
Informacje o sesji popularno-naukowej w Pałacu Dietrichsteinów możecie znaleźć na stronie Muzeum w Wodzisławiu Śląskim - link:
 
 
Tymczasem już we wtorek 17 stycznia 2023 r. do Wodzisławia Śląskiego dotarła kolejna grupa upamiętniająca tragiczne wydarzenie ze stycznia 1945 r. Akademickie Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście działające w Akademii Wyższej Szkole Bezpieczeństwa zorganizowało IV Marsz Pamięci. Pracownicy i studenci Akademii wymaszerowali nocą, o godz. 3.00 z Oświęcimia, by po 15 godzinach marszu i pokonaniu 65 km złożyć znicze i kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary na dworcu kolejowym w Wodzisławiu Śląskim. Na miejscu pojawili się zaproszeni przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej - prezes Piotr Hojka, sekretarz TMZW Kazimierz Mroczek, nasi członkowie Alojzy Szymiczek i Roman Kapciak. Obecni byli również m.in. Senator RP Ewa Gawęda, Przewodniczący Rady Miasta Wodzisławia Śląskiego Dezyderiusz Szwagrzak. Piotr Hojka przypomniał historię miejsca i tragicznego marszu jaki odbywał się tutaj przed 78 laty. Kazimierz Mroczek w imieniu TMZW zapalił pod tablicą pamiątkową światło pamięci.
 
Przy okazji trwającej 78. rocznicy ewakuacji KL Auschwitz, jako Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej przypominamy też postać pierwszego prezesa i współzałożyciela TMZW, więźnia oświęcimskiego i uczestnika Marszu Śmierci Benedykta Kozielskiego. Urodzony 21.03.1918 r. w Jedłowniku był aktywnym członkiem Oddziałów Młodzieży Powstańczej, działał w Towarzystwie Śpiewaczym "Jutrzenka" w Jedłowniku. Po rozpoczęciu okupacji, uciekł z wioski zajętej przez hitlerowców - kierując się "na wschód". W okolicach Chełma został zatrzymany wraz z innymi mężczyznami przez wojska okupanta i potraktowany jak jeniec wojenny. Wpierw dostał się do więzienia w Krasnymstawie, a później przetransportowano go do Kraśnika. Udało mu się uciec i wrócił w październiku 1939 r. do rodzinnego Jedłownika. Aresztowany w 1944 r. został więźniem KL Auschwitz. W styczniu 1945 r. był uczestnikiem "marszu śmierci" z Oświęcimia do Wodzisławia Śl. Spisał na ten temat wspomnienia. Jako działacz TMZW współorganizował uroczystości upamiętniania marszu śmierci. Zmarł 11 sierpnia 2004 r.

  Towarzystwo Miłośników    
     Ziemi Wodzisławskiej

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej herb