18 stycznia 2023

78. rocznica Marszu Śmierci

 
W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w upamiętnieniu tego wydarzenia czy to poprzez wizytę na mogiłach, udział w wodzisławskim odcinku Marszu Pamięci im. J. Stolarza lub wizytę w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, gdzie od godz. 14:30 odbędzie się część artystyczna, a później sesja popularno-naukowa poświęcona marszowi śmierci. Na niej swój wykład pt. "Tajemniczy list z Loslau", wygłosi nasz prezes Piotr Hojka.
 
Szczegółowe informacje o Marszu Pamięci, którego komandorem jest nasz członek Robert Furtak oraz orientacyjnych godzinach spotkania na mogiłach, a także bieżącą relację z przebiegu znajdziecie na profilu FB Marszu Pamięci oraz stronie TMZW - link:
 
 
Informacje o sesji popularno-naukowej w Pałacu Dietrichsteinów możecie znaleźć na stronie Muzeum w Wodzisławiu Śląskim - link:
 
 
Tymczasem już we wtorek 17 stycznia 2023 r. do Wodzisławia Śląskiego dotarła kolejna grupa upamiętniająca tragiczne wydarzenie ze stycznia 1945 r. Akademickie Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście działające w Akademii Wyższej Szkole Bezpieczeństwa zorganizowało IV Marsz Pamięci. Pracownicy i studenci Akademii wymaszerowali nocą, o godz. 3.00 z Oświęcimia, by po 15 godzinach marszu i pokonaniu 65 km złożyć znicze i kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary na dworcu kolejowym w Wodzisławiu Śląskim. Na miejscu pojawili się zaproszeni przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej - prezes Piotr Hojka, sekretarz TMZW Kazimierz Mroczek, nasi członkowie Alojzy Szymiczek i Roman Kapciak. Obecni byli również m.in. Senator RP Ewa Gawęda, Przewodniczący Rady Miasta Wodzisławia Śląskiego Dezyderiusz Szwagrzak. Piotr Hojka przypomniał historię miejsca i tragicznego marszu jaki odbywał się tutaj przed 78 laty. Kazimierz Mroczek w imieniu TMZW zapalił pod tablicą pamiątkową światło pamięci.
 
Przy okazji trwającej 78. rocznicy ewakuacji KL Auschwitz, jako Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej przypominamy też postać pierwszego prezesa i współzałożyciela TMZW, więźnia oświęcimskiego i uczestnika Marszu Śmierci Benedykta Kozielskiego. Urodzony 21.03.1918 r. w Jedłowniku był aktywnym członkiem Oddziałów Młodzieży Powstańczej, działał w Towarzystwie Śpiewaczym "Jutrzenka" w Jedłowniku. Po rozpoczęciu okupacji, uciekł z wioski zajętej przez hitlerowców - kierując się "na wschód". W okolicach Chełma został zatrzymany wraz z innymi mężczyznami przez wojska okupanta i potraktowany jak jeniec wojenny. Wpierw dostał się do więzienia w Krasnymstawie, a później przetransportowano go do Kraśnika. Udało mu się uciec i wrócił w październiku 1939 r. do rodzinnego Jedłownika. Aresztowany w 1944 r. został więźniem KL Auschwitz. W styczniu 1945 r. był uczestnikiem "marszu śmierci" z Oświęcimia do Wodzisławia Śl. Spisał na ten temat wspomnienia. Jako działacz TMZW współorganizował uroczystości upamiętniania marszu śmierci. Zmarł 11 sierpnia 2004 r.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej herb